Rusza 15. LGBT+ Film Festival i  jak co roku obfituje w ciekawe queerowe produkcje z całego świata! Prawdziwe święto tęczowego kina, równości i tolerancji, które co roku z dumą wspieramy. 🌈 Wybrane filmy Festiwalu będą dostępne na Outfilmie w dniach 18-30 kwietnia.

Tymczasem przygotowaliśmy dla Was kolekcję filmów, które prezentowane były na poprzednich edycjach Festiwalu. Musimy rozgrzać Waszą ciekawość na niespodzianki, które zaserwujemy Wam w tym roku.

A potem tańczyliśmy

Zakochany w tańcu Merab (Levan Gelbakhiani) od najmłodszych lat trenuje w Gruzińskim Balecie Narodowym. Jego jedynym marzeniem jest dostanie się do głównego składu, dzięki czemu będzie mógł wyruszyć w tournée i opuścić konserwatywną Gruzję. Kiedy jeden z głównych tancerzy zostaje zwolniony i rozpoczyna się rekrutacja na jego miejsce, ten cel wydaje się być na wyciągnięcie ręki.

Szalone noce z Emily

Komedia biograficzna o twórczości jednej z najwybitniejszych amerykańskich poetek Emily Dickinson i o jej miłości do Susan Gilbert.

Przyszłość należy do nas

Parvis jest młodym, przystojnym Niemcem, którego rodzice wyemigrowali z Iranu. Jest wyoutowanym gejem i chętnie umawia się na randki na Grindrze. Wkurza go, kiedy spotyka się z dyskryminacją ze względu na swoje pochodzenie. Kiedy zostaje przyłapany na kradzieży w sklepie, musi za karę wykonać prace społeczne w ośrodku dla uchodźców. Poznaje tam Irańczyka Amona i jego siostrę. Parvis i Amon zakochują się w sobie, ale szybko odkrywają, że w Niemczech nie są na takich samych prawach.

Zdobywca Nagrody Teddy dla najlepszego filmu LGBT+ na Berlinale 2020.

To tylko przyjaźń

Joris jest bardzo przystojnym, choć zamkniętym w sobie chłopakiem, który cały wolny czas spędza ćwicząc na siłowni, jeżdżąc motorem i bawiąc się dronem. Podobają mu się mężczyźni, ale nie do końca akceptuje swoją orientację. Pewnego dnia poznaje energicznego Yada, który właśnie wrócił z Amsterdamu w rodzinne strony. Między dwójką całkiem różnych chłopaków zaczyna rozwijać się uczucie.

Nina

Nina - trzydziestostoparoletnia nauczycielka, która nie może mieć dzieci, szuka surogatki. Wydaje się, że razem z mężem Wojtkiem znaleźli idealną kandydatkę - Magdę, pozornie szczęśliwą dwudziestopięciolatkę, która bawi się życiem i nie ma zobowiązań. Jednak Nina zakochuje się w kobiecie, która mogłaby urodzić jej dziecko.

„Nina” to historia nieoczekiwanej miłości, umiejętności wypełniania pustki, skomplikowanych wyborów. To również opowieść o gwałtownym uczuciu, w którym tradycyjne podziały nie istnieją.

Sauvage

Léo mieszka na ulicy i żeby przeżyć, spotyka się z mężczyznami za pieniądze. Jego najbliższy przyjaciel też się prostytuuje, ale ponieważ jest silniejszy, potrafi go obronić przed innymi chłopakami i niebezpiecznymi klientami. Léo bardzo by chciał, żeby ich przyjaźń przerodziła się w coś więcej, jednak w ich świecie nie ma miejsca na takie uczucia.

Dziewczęta w mundurkach

Rok 1931. Nastoletnia Manuela po śmierci swoich rodziców zostaje wysłana przez rodzinę do szkoły z internatem dla dziewcząt z dobrych domów. Dziewczyna nie może zaaklimatyzować się w nowym środowisku pełnym rygorów. Jedyną osobą, u której Manuela znajduje zrozumienie i odrobinę ciepła jest nauczycielka, Elise. Uczennicę i nauczycielkę połączy przyjaźń, która wkrótce przerodzi się w poważniejsze uczucie.

Film zdobył Nagrodę Publiczności na Festiwalu w Wenecji.

Saint-Narcisse

22-letni Dominic jest w sobie zakochany. Najbardziej ekscytuje go jego własne odbicie w lustrze. Pewnego dnia spotyka chłopaka, który wygląda dokładnie tak samo jak on.

"Saint-Narcisse" miał światową premierę na Festiwalu w Wenecji. To najnowszy film Bruce'a Labruce'a, laureata Nagrody Teddy i legendy New Queer Cinema. Na Outfilmie prezentowaliśmy jego wcześniejsze filmy: "Gerontofilię" oraz "Otto, czyli niech żyją umarlaki".

Taksówką do klozetu

Berlin Zachodni, rok 1980. Frank prowadzi podwójne życie. Za dnia znany jest jako Pan Ripploh, oddany nauczyciel w państwowej szkole. Lubi swoją pracę, uczniów i kolegów, ale nie robi nic więcej poza tym, co jest od niego wymagane. W nocy i w weekendy, znany jako Peggy, poszukuje anonimowego seksu, często w miejscach publicznych. Czasami sprawdza prace domowe uczniom czekając na kolejnych mężczyzn w toalecie, ale to jedyny moment kiedy jego dwa światy się spotykają.

Welcome to the USA

Aliya, 36-letnia lesbijka, wygrywa na loterii Zieloną Kartę, dzięki czemu może wyrwać się z Kazachstanu i rozpocząć nowe życie w Stanach Zjednoczonych. Przygotowania do wyjazdu powinny być dla niej radosne, jednak pozytywne emocje tłumione są przez wątpliwości. Chociaż kobieta bardzo chciałaby raz na zawsze zostawić za sobą świat przepełniony korupcją, seksizmem i wszechobecnym kultem jednostki, to jednak trudno jej opuścić starzejącą się chorą matkę oraz tkwiącą w toksycznym małżeństwie siostrę.

Łabędzi śpiew

Legendarny aktor Udo Kier jako emerytowany fryzjer, który ucieka ze swojego domu opieki po tym, jak dowiaduje się o ostatnim życzeniu jego byłej klientki – cudownej Lindy Evans, która chciała by ułożył jej ostatnią fryzurę. Mężczyzna wyrusza w podróż, w której konfrontuje się z duchami swojej przeszłości. Musi jeszcze zdobyć przybory fryzjerskie niezbędne do pracy. „Łabędzi śpiew” to słodko-gorzka komedia, w której genialny Udo Kier odkrywa na nowo swój blask.

Przeklęta wiosna

Nina z rodzicami i bratem muszą przeprowadzić się z centrum na obrzeża Rzymu. Zagubiona w nowej szkole poznaje Sirley – nieprzewidywalną i pewną siebie dziewczynę z sąsiedztwa. Między dziewczynami szybko nawiązuje się więź, która zmieni ich nastoletnie życie.

„Przeklęta wiosna” opowiada o pierwszych miłościach ze szkolnych ławek. Film jest pełen nostalgii do włoskich lat 90, muzyki odtwarzanej na wakacjach z rodziną, zawiązywania przyjaźni, zabaw na podwórku.

Beyto

Beyto mieszka w Szwajcarii, pilnie się uczy i przygotowuje się do zawodów pływackich. Jest także szczęśliwie zakochany w swoim trenerze - Mike’u. Jednak gdy jego rodzice dowiadują się, że ich jedyny syn jest w związku z mężczyzną, postanawiają podstępem zwabić go do rodzinnej Turcji i ożenić z wybraną dla niego dziewczyną.

“Beyto” powstał na podstawie powieści "Hochzeitsflug"  autorstwa Yusufa Yeşilöza. Premiera filmu miała miejsce na Festiwalu Filmowym w Zurychu w 2020 roku. Na szwajcarskim Festiwalu Filmowym Solothurn zdobył Nagrodę Publiczności.

Po wschodniej stronie muru

Jest rok 1985, czyli jeszcze 4 lata do upadku muru berlińskiego. Felix z Zachodniego Berlina zakochuje się w Thomasie, który mieszka po wschodniej stronie muru. Przez pewien czas chłopcy utrzymują swoją relację dzięki temu, że Felix przyjeżdża na wschodnią stronę. Jednak godzina policyjna zmusza go za każdym razem do powrotu, zanim nastanie wieczór. Kiedy służby socjalistycznych Niemiec stają się podejrzliwe, Thomas postanawia, że ucieknie na Zachód.

Odpowiedź na wszystko

Victoras, były mistrz w skokach do wody, po śmierci swojej babci decyduje się na samotną podróż do Niemiec. Na jego drodze staje jednak przystojny Mathias - autostopowicz z ciekawym poczuciem humoru. Razem decydują się zjechać z autostrady i kontynuować podróż malowniczymi, mało uczęszczanymi drogami. Ich odmienne charaktery prowadzą do wielu napięć, z czasem jednak, ich relacje zacieśniają się, a podróż prowadzi do wyczekiwanego celu.

Cykady

Ben dniami pracuje dorywczo, gdzie tylko się da, natomiast nocami zalicza kolejne jednorazowe przygody. Pewnego dnia spotyka przystojnego Sama, z którym zaczyna łączyć go niezwykła więź. Namiętne zbliżenia dopełniane są intymnymi rozmowami, w których mężczyźni otwierają się coraz bardziej i powierzają sobie swoje bolesne sekrety.