Po wschodniej stronie muru /
Westler

Premiera 31 sierpnia o 20:00

Po wschodniej stronie muru /
Westler

Ocena: 0 / 5 (brak głosów)

    Dlaczego warto obejrzeć

  •   Piękna miłość mimo politycznych podziałów
  •   Pierwszy film Wielanda Specka, twórcy nagrody Teddy
  •   Romantyczny klasyk kina LGBT

Opis

Jest rok 1985, czyli jeszcze 4 lata do upadku muru berlińskiego. Felix z Zachodniego Berlina zakochuje się w Thomasie, który mieszka po wschodniej stronie muru. Przez pewien czas chłopcy utrzymują swoją relację dzięki temu, że Felix przyjeżdża na wschodnią stronę. Jednak godzina policyjna zmusza go za każdym razem do powrotu, zanim nastanie wieczór. Kiedy służby socjalistycznych Niemiec stają się podejrzliwe, Thomas postanawia, że ucieknie na Zachód.

„Po wschodniej stronie muru” to pierwszy pełnometrażowy film Wielanda Specka, legendy niemieckiej kultury LGBT. To Wieland razem z Manfredem Salzgeberem ustanowił nagrodę Teddy, którą nagradzane są queerowe filmy na Festiwalu w Berlinie od 1987 roku. Sam też przez 15 lat programował sekcję Panorama Berlinale i sprowadzał filmy LGBT z całego świata. „Po wschodniej stronie muru” to jego osobista historia. Początkowo film miał pomóc wyjechać na Zachód jego chłopakowi, który mieszkał we Wschodnim Berlinie. Udało mu się to zrobić zanim skończyły się zdjęcia i ostatecznie w filmie wystąpił inny aktor.

W rolach głównych piękni dwudziestoletni Sigurd Rachman, który później pojawił się w „Niebie nad Berlinem” Wima Wendersa, oraz Rainer Strecker, który do dzisiaj występuje w niemieckich serialach.
 

Zdjęcia

Komentarze