W kolekcji SKANDYNAWSKIE SPOJRZENIE znajdziesz wiele dramatów, ale także smaczki dla fanów filmów krótkometrażowych czy kina sci-fi. Kino Skandynawskie od zawsze wyróżnia się otwartością mówienia o tematach tabu, surową kolorystyką, śnieżnymi krajobrazami, wrażliwym podejściem do ważnych spraw. Można by o nim pisać godzinami, ale najlepiej zobaczyć na własne oczy!

Na pewno znajdziesz coś dla siebie! ❤️

Are We Lost Forever

Dwudziestoparoletni Hampus i Adrian od ponad pięciu lat tworzą z pozoru idealny związek. Pewnego ranka jednak Hampus oświadcza: Kocham cię, ale nie ma już “my”. Dla niego rozstanie jest wyzwalające i pozwala mu rozpocząć nowy rozdział. Adrian natomiast nie może się pozbierać, jest załamany i nie potrafi zapomnieć o miłości swojego życia. Czy istnieje szansa, że Adrian i Hampus znów będą razem?

Mam na imię Love

Dwóch chłopaków. Jedno spotkanie. Wspólny sekret.

Love podjął decyzję. Dzisiejszej nocy uwolni uczucia, które skrywał od dawna i pozna kogoś wyjątkowego.

Sebastian też chce kogoś poznać. Jego ukryte pragnienia dawno nie były zaspokajane i coraz trudniej jest mu się im oprzeć. Teraz, kiedy jego dziewczyna wyjechała z miasta, nadarza się doskonała okazja.

W tą romantyczną letnią noc Love i Sebastian spotkają się przypadkiem na ulicy. Ich wspólny sekret i niewinny flirt obróci się jednak w coś nieoczekiwanego.

Nagrody:

Aniara

 

Aniara to luksusowy statek kosmiczny transportujący ludzi z wymierającej i zrujnowanej Ziemi na Marsa. Podczas pierwszego z trzech tygodni podróży, statek ulega awarii i zbacza z wyznaczonego kursu. Kapitan Aniary informuje pasażerów, że powrót na wyznaczony kurs wydłuży ich podróż do trzech lat. Prawda jest jednak znacznie bardziej przerażająca.

Film „Aniara” oparty został na motywach poematu szwedzkiego noblisty, Harry’ego Martinssona z 1956 roku o tym samym tytule.

Nasze dzieci

Podczas szkolnej przerwy 13-letnia Lykke, córka polityka Partii Pracy, wdaje się w bójkę z kolegą z klasy - Jamiem, synem miejscowego polityka prawicowego. Na skutek urazu, przewieziony do szpitala chłopak wkrótce umiera. Rodzice dzieci, wychowawcy, psycholog i dyrektor szkoły starają się prześledzić bieg wydarzeń i dotrzeć do prawdy.

Tom of Finland

Fiński rysownik, Touko Laaksonen, wraca z frontu II Wojny Światowej do rodzimych Helsinek. W tym czasie Finlandia, jak i wiele innych europejskich krajów, ogarnięta jest falą homofobii i represji wobec gejów. Nie mogąc realizować swoich pragnień, Touko szuka wolności w sztuce. Tak powstają pierwsze homoerotyczne rysunki przedstawiające muskularnych mężczyzn w skórach i opiętych jeansach. Mimo usilnych prób, nie udaje się opublikować jego prac w żadnym magazynie. Dopiero wyjazd do USA otwiera Touko drogę do szerokiej publiczności.

Mężczyzna imieniem Ove

Ove (Rolf Lassgård) to dobiegający sześćdziesiątki wdowiec. Mieszka w małym, szwedzkim miasteczku i  od czasu śmierci żony nie potrafi odnaleźć spokoju i sensu życia.  Pogrążony w depresji decyduje się na krok ostateczny - chce odebrać sobie życie. Pewnego dnia, do sąsiedniego domu wprowadza się pochodząca z Iranu rodzina, a ich pierwsze spotkanie z Ovem nie wróży niczego dobrego.  Jednak z czasem zgorzknienie i niechęć nieoczekiwanie zaczynają przeradzać  się w coś zupełnie innego. Czy życie Ove odmieni się dzięki nowym lokatorom?

Męskie szorty 5: Miłość jak narkotyk

Kolejna porcja starannie wybranych krótkometrażówek z całego świata. "Męskie szorty 5: Miłość jak narkotyk" to 9 nowych filmów, które pokazują intensywne męsko-męskie relacje. Wspólna noc dwóch kolegów ze szkoły, romans starszego mężczyzny z młodym chłopakiem i przypadkowe spotkanie z przystojnym nieznajomym na plaży - to tylko kilka nowych historii wyselekcjonowanych przez Peccadillo Pictures.

ZŁOTA RĄCZKA - reż. Nicholas Colia, USA, 14 min.

Męskie szorty 6 - Cena odwagi

Seria "Męskie szorty" wraca do formy z kolejnym, ponad dwugodzinnym zestawem nagradzanych krótkometrażówek. Tym, co je łączy jest odwaga w opowiadaniu historii, ale i odwaga przedstawianych w nich bohaterów, którzy walczą o prawo do bycia sobą.

 

DANIEL - Wielka Brytania,14 min.

Daniel studiuje w Londynie i dorabia jako escort. Pewnego dnia jego najlepsza przyjaciółka przedstawia mu swojego nowego chłopaka. Spotkanie przynosi niespodziewane konsekwencje. 

PRZYJACIEL - Holandia, 12 min.

Damskie szorty 1: Pierwsza randka

"Damskie szorty" to nowa kompilacja filmów krótkometrażowych o kobietach. Zestaw wybrany przez Peccadillo Pictures (seria "Męskie szorty") składa się z najbardziej zaskakujących i różnorodnych lesbijskich historii. Pierwsza odsłona serii opowiada m.in. o zabawnych randkach, nietypowej terapii dla par i o publicznym okazywaniu uczuć. Już niedługo premiera kolejnej części!

 

PIERWSZA RANDKA - reż. Janella Lacson, USA, 7 min.

A potem tańczyliśmy

Zakochany w tańcu Merab (Levan Gelbakhiani) od najmłodszych lat trenuje w Gruzińskim Balecie Narodowym. Jego jedynym marzeniem jest dostanie się do głównego składu, dzięki czemu będzie mógł wyruszyć w tournée i opuścić konserwatywną Gruzję. Kiedy jeden z głównych tancerzy zostaje zwolniony i rozpoczyna się rekrutacja na jego miejsce, ten cel wydaje się być na wyciągnięcie ręki.