W kolekcji SKANDYNAWSKIE SPOJRZENIE znajdziesz wiele dramatów, ale także smaczki dla fanów filmów krótkometrażowych (w kolekcji "Damskie szorty 1", "Męskie szorty 5" i "Męskie szorty 6") czy nawet kino gatunkowe. Kino Skandynawskie od zawsze wyróżnia się otwartością mówienia o tematach tabu, chłodną kolorystyką, śnieżnymi krajobrazami, wrażliwym podejściem do ważnych spraw. 

Doskonałym dramatem poruszającym problematykę kulturowo-społeczną są na przykład "Nasze dzieci", które dokonują surowej analizy ideologicznych konfliktów w Skandynawii, skupiając się na dwóch rodzinach położonych na odmiennych biegunach politycznych. Z kolei "Tom of Finland" to portret fińskiego rysownika, którego ojczyzna jest miejscem przesiąkniętym homofobią, dlatego rusza do USA i dokonuje przełomu w kulturze gejowskiej. Intymnym kinem o relacjach  są fiński "Dom nad jeziorem" z ciągle silnym aspektem społecznym za sprawą bohatera, który jest uchodźcą z Syrii, a także szwedzki "Are We Lost Forever". Z propozycji kina gatunkowego zapraszamy na seans sci-fi "Aniara", mroczny i niepokojący "Mam na imię Love" oraz ciepło przyjętą komedię "Mężczyzna imieniem Ove".

Można by o nim pisać godzinami, ale najlepiej zobaczyć na własne oczy! Na pewno znajdziesz coś dla siebie! ❤️

Aniara

 

Aniara to luksusowy statek kosmiczny transportujący ludzi z wymierającej i zrujnowanej Ziemi na Marsa. Podczas pierwszego z trzech tygodni podróży, statek ulega awarii i zbacza z wyznaczonego kursu. Kapitan Aniary informuje pasażerów, że powrót na wyznaczony kurs wydłuży ich podróż do trzech lat. Prawda jest jednak znacznie bardziej przerażająca.

Film „Aniara” oparty został na motywach poematu szwedzkiego noblisty, Harry’ego Martinssona z 1956 roku o tym samym tytule.

Nasze dzieci

Podczas szkolnej przerwy 13-letnia Lykke, córka polityka Partii Pracy, wdaje się w bójkę z kolegą z klasy - Jamiem, synem miejscowego polityka prawicowego. Na skutek urazu, przewieziony do szpitala chłopak wkrótce umiera. Rodzice dzieci, wychowawcy, psycholog i dyrektor szkoły starają się prześledzić bieg wydarzeń i dotrzeć do prawdy.

Mężczyzna imieniem Ove

Ove (Rolf Lassgård) to dobiegający sześćdziesiątki wdowiec. Mieszka w małym, szwedzkim miasteczku i  od czasu śmierci żony nie potrafi odnaleźć spokoju i sensu życia.  Pogrążony w depresji decyduje się na krok ostateczny - chce odebrać sobie życie. Pewnego dnia, do sąsiedniego domu wprowadza się pochodząca z Iranu rodzina, a ich pierwsze spotkanie z Ovem nie wróży niczego dobrego.  Jednak z czasem zgorzknienie i niechęć nieoczekiwanie zaczynają przeradzać  się w coś zupełnie innego. Czy życie Ove odmieni się dzięki nowym lokatorom?

Męskie szorty 5: Miłość jak narkotyk

Kolejna porcja starannie wybranych krótkometrażówek z całego świata. "Męskie szorty 5: Miłość jak narkotyk" to 9 nowych filmów, które pokazują intensywne męsko-męskie relacje. Wspólna noc dwóch kolegów ze szkoły, romans starszego mężczyzny z młodym chłopakiem i przypadkowe spotkanie z przystojnym nieznajomym na plaży - to tylko kilka nowych historii wyselekcjonowanych przez Peccadillo Pictures.

ZŁOTA RĄCZKA - reż. Nicholas Colia, USA, 14 min.

Męskie szorty 6 - Cena odwagi

Seria "Męskie szorty" wraca do formy z kolejnym, ponad dwugodzinnym zestawem nagradzanych krótkometrażówek. Tym, co je łączy jest odwaga w opowiadaniu historii, ale i odwaga przedstawianych w nich bohaterów, którzy walczą o prawo do bycia sobą.

 

DANIEL - Wielka Brytania,14 min.

Daniel studiuje w Londynie i dorabia jako escort. Pewnego dnia jego najlepsza przyjaciółka przedstawia mu swojego nowego chłopaka. Spotkanie przynosi niespodziewane konsekwencje. 

PRZYJACIEL - Holandia, 12 min.

Damskie szorty 1: Pierwsza randka

"Damskie szorty" to nowa kompilacja filmów krótkometrażowych o kobietach. Zestaw wybrany przez Peccadillo Pictures (seria "Męskie szorty") składa się z najbardziej zaskakujących i różnorodnych lesbijskich historii. Pierwsza odsłona serii opowiada m.in. o zabawnych randkach, nietypowej terapii dla par i o publicznym okazywaniu uczuć. Już niedługo premiera kolejnej części!

 

PIERWSZA RANDKA - reż. Janella Lacson, USA, 7 min.

A potem tańczyliśmy

Zakochany w tańcu Merab (Levan Gelbakhiani) od najmłodszych lat trenuje w Gruzińskim Balecie Narodowym. Jego jedynym marzeniem jest dostanie się do głównego składu, dzięki czemu będzie mógł wyruszyć w tournée i opuścić konserwatywną Gruzję. Kiedy jeden z głównych tancerzy zostaje zwolniony i rozpoczyna się rekrutacja na jego miejsce, ten cel wydaje się być na wyciągnięcie ręki.