Część outfilmowego katalogu to kino zaangażowane społecznie. W tej kolekcji znajdziecie filmy, które najbardziej bezpośrednio odwołują się do idei równości, tolerancji i do walki o prawa osób LGBT+. Część z nich to fabularne historie aktywistów, część to dokumenty komentujące ważne problemy. Wszystkie poruszają najważniejsze dla nas tematy - edukując i skłaniając do refleksji. Zapraszamy do obserwacji ruchów LGBT+ w poszczególnych państwach, m.in. "Are You Proud" w Wielkiej Brytanii, "Love in Action" w Stanach Zjednoczonych, "Gorzkie lata" we Włoszech i "Not a Boy, Not a Girl" w Australii (jeden z niewielu filmów podejmujących temat niebinarności!) Trudnym tematem w debacie publicznej pozostaje udział osób LGBT+ w sporcie - głos zabierają tutaj twórcy "Man Made" i "Krewetek w cekinach". O seksie, fetyszach i tematach tabu opowiadają "Chemsex", "Mr. Leather" oraz "Prawo do seksu". Warto poznać osoby, które wywalczyły i dalej walczą o nasze prawa, nawet gdy wiele ryzykują!

Stonewall, droga do równości

Czy to w Nowym Jorku, czy w Paryżu, co roku w czerwcu parady równości to szalone imprezy, podczas których muzyka rozbrzmiewa, zabawa opanowuje miasto, a brokat jest rzucany na wszystkie strony. Nie zawsze tak było. W 2020 roku przypadała pięćdziesiąta rocznica Gay Pride (pierwotnie nosiła ona nazwę Marsz z okazji Dnia Wyzwolenia Christopher Street) - był to pierwszy raz, kiedy geje i lesbijki dumnie wyszli na ulice, upamiętniając zamieszki w Stonewall, które nastąpiły rok wcześniej.

Krewetki w cekinach

Sportowa gwiazda i francuski mistrz olimpijski Matthias Le Golf pozwala sobie na homofobiczną uwagę podczas telewizyjnego wywiadu. Żeby być dopuszczonym do nadchodzących zawodów, musi przeprosić za swoją wypowiedź oraz… przygotować Krewetki w cekinach, amatorską gejowską drużynę piłki wodnej, do międzynarodowych rozgrywek Gay Games. Jednak ani Matthias, ani Krewetki nie są na to przygotowane.

Are You Proud?

Film dokumentalny o historii ruchu LGBT+ w Wielkiej Brytanii. Materiały archiwalne i najnowsze wywiady składają się na swoisty hołd dla społeczności, aktywistów i najważniejszych wydarzeń na drodze do zagwarantowania osobom LGBT+ ich fundamentalnych praw. Mimo osadzenia w brytyjskiej historii, „Are You Proud?” porusza uniwersalne kwestie praw osób LGBT+ i w ogóle praw człowieka i aktualnych zagrożeń, przed jakimi stajemy na całym świecie, również w Polsce.

Man Made

Poruszający portret czterech mężczyzn transpłciowych, którzy przygotowują się do jedynych na świecie zawodów kulturystycznych dla osób transpłciowych. Pokonują codzienne wyzwania we współczesnym społeczeństwie - definiowania płci, męskości i prawdziwej miłości.

Not a Boy, Not a Girl

Dokument pokazujący świat młodych osób niebinarnych – sprzeciwiających się szufladkowaniu, życiu w narzuconych przez społeczeństwo normach. Nastolatkowie redefiniują tradycyjne postrzeganie płci i ich ról, aby każdy mógł być po prostu sobą.

Love in Action

Poruszający dokument o próbach „wyleczenia” młodych ludzi z homoseksualizmu. W 2005 roku 16-letni Zach Stark wyznał swoim rodzicom, że jest gejem. Oni zaś wysłali go do grupy chrześcijańskich fundamentalistów, nazywającej się „Love in Action”, na specjalną terapię, która miała zmienić jego orientację. W ośrodku obowiązywały surowe reguły, m.in. nie wolno było oglądać telewizji, patrzeć sobie w oczy, zachowywać się w „przegięty” sposób, ale także… słuchać muzyki z musicali. „Pacjenci” musieli za to stale się modlić i brać udział w sesjach nienawiści do samych siebie.

Prawo do seksu

Ortwin Passon siedzi przy ladzie berlińskiego pubu ze swoim piwem, patrzy na siebie w lustrze i mówi do siebie – o przyszłości, którą ma za sobą. Jego życie toczy się miedzy pracą specjalisty zarządzania kryzysowego dla niemieckiego rządu, a braniu udziału w grupowych imprezach chemseksowych. Ortwin żyje z HIV, pochował swojego ostatniego chłopaka w 1995 roku i od jakiegoś czasu pracuje nad tematem barebackingu – stosunków bez zabezpieczenia między mężczyznami.

Gorzkie lata

 

Nazywał się Mario lub - jeśli wolisz - Maria. 

Mario Mieli był czołową postacią włoskiego ruchu gejowskiego lat siedemdziesiątych. Był aktywistą, intelektualistą, pisarzem i performerem, kluczową postacią we włoskiej panoramie kulturalnej w tamtym czasie. Choć prowokował i był innowatorem, dziś jego myśl została całkowicie zapomniana. Skomplikowane relacje z rodzicami, rodzący się ruch walki o prawa osób LGBT, intensywna i trudna historia miłosna i wczesna śmierć - wszystko to składa się na poruszający, filmowy portret Maria.

Ojciec (Abu)

Ojciec to podróż do centrum podzielonej rodziny, zmagającej się z religią, seksualnością, kolonializmem i migracją. Mozaika narracji składająca się z nagrań rodzinnych, obserwacji reżysera i klasycznych filmów Bollywood. Arshad Khan - pakistańsko-muzułmański filmowiec-gej dzieli się głęboko osobistą historią migracji z Pakistanu do Kanady, odkrycia prawdy o sobie i rodzinnego pojednania.

Muzułmański ojciec i jego syn-gej szukają tego nieuchwytnego miejsca zwanego domem.