Tęczowy Piątek to szczególny dzień dla osób LGBTQ+ w polskich szkołach, stworzony po to, by pokazać, że jesteś ważny_a i zasługujesz na pełną akceptację. To czas, gdy zarówno uczniowie, jak i nauczyciele mogą wyrazić wsparcie poprzez tęczowe symbole, co tworzy atmosferę otwartości i zrozumienia. Celem tego dnia jest podkreślenie, że każda osoba, bez względu na swoją tożsamość płciową czy orientację seksualną, powinna czuć się bezpiecznie i być szanowana w szkole.
Dla wielu osób LGBTQ+ Tęczowy Piątek stanowi sygnał, że nie są same. Dzień ten jest próbą zmiany atmosfery w szkołach, tak by stały się one miejscami bardziej przyjaznymi i otwartymi. To także okazja do rozmowy o tolerancji, równości i prawach osób LGBTQ+, co ma ogromne znaczenie w budowaniu bardziej akceptującego społeczeństwa. Twoja obecność i tożsamość są ważne – Tęczowy Piątek to czas, by to świętować.
Z okazji Tęczowego piątku stworzyliśmy specjalną kolekcję filmów, które mówią o dojrzewaniu, odkrywaniu siebie, pierwszych miłościach, szczególnie w wieku szkolnym. Nie jest to propozycja skierowana wyłącznie do młodzieży. Może trochę starszym osobom pozwoli wrócić wspomnieniami do ważnych chwil w ich życiu. A może znajdziecie wśród tych propozycji filmy lub seriale, które chciałybyście i chcielibyście polecić młodej osobie, której mogłyby pomóc. Albo osobie, która pracuje z dziećmi i młodzieżą, albo rodzicom, którzy też mogą tego potrzebować.
Sukienka Oskara
Ben ciężko zniósł rozwód i rozłąkę ze swoją byłą już żona oraz trójką dzieci. Zupełnie nieoczekiwanie los jednak dał mu drugą szansę. Mira musi spędzić w szpitalu sporo czasu. Ben znowu zamieszkuje ze swoimi dziećmi. "Tym razem wszystko będzie dobrze" - powtarza jak mantrę.
Wspaniała opowieść o przytłoczonym ojcu, który przekracza własne granice akceptacji z miłości do dziecka poszukującego swojej tożsamości. Opowiadana z odwagą, uczciwością oraz z humorem. To wspaniałe kino familijne.
Słoń
Bartek prowadzi małe gospodarstwo na Podhalu. Kiedy opuścił ich ojciec, jego matka się załamała, wówczas to on musiał zostać głową rodziny. Pewnego dnia umiera ich sąsiad i jego syn Dawid przyjeżdża na pogrzeb. Bartek fascynuje się Dawidem i jego beztroską. Pierwsza miłość zmusza go do podjęcia decyzji, czy jest już gotowy, żeby sięgnąć po swoją wolność.
Czuły film, który mocno przytula i przepełnia nadzieją! Queerowy romans, zdobywca nagrody na festiwalu w Gdyni i jeden z najpiękniejszych debiutów roku.
Być albo nie być - sezon 1
Joel, 16-letni transpłciowy chłopak, zaczął tranzycję kilka miesięcy temu i czuje się już komfortowo w swoim ciele. Kiedy jednak rozpoczyna naukę w nowej szkole aktorskiej, znów obawia się powiedzieć o sobie swoim nowym znajomym i przyjaciołom, a zwłaszcza jednej dziewczynie, która jest mu szczególnie bliska. Do tego nauczycielka wymaga od nich, żeby zrzucili wszystkie maski, za którymi się ukrywają. To jedyna droga do bycia dobrym aktorem w przyszłości.
Osoba
Spojrzenie na historię społeczności LGBTQIA+ na przestrzeni dziejów. Ten dokument przygląda się zmaganiom, porażkom, zwycięstwom i ewolucji obecności tych społeczności w świecie rozrywki; w serialach, filmach, muzyce i artystach, którzy są częścią społeczności i niezbędnymi sojusznikami.
Lola
Lola skończyła niedawno 18 lat, jest dziewczyną, która przechodzi tranzycję i właśnie dowiedziała się, że została zakwalifikowana na operacje z nią związane. Niestety krótko po tym przyszła też informacja, że zmarła jej ciężko chora mama, która do tej pory jako jedyna pomagała jej finansowo. Spełniając ostatnie życzenie mamy, Lola i jej ojciec (świetna rola gwiazdy francuskiego kina, nagrodzonego w Cannes za „Pianistkę”- Benoit'a Magimel'a), który wcześniej wyrzucił ją z domu i z którym nie miała kontaktu od dwóch lat, wyruszają do ich rodzinnego domu, aby zawieźć tam prochy.
Przeklęta wiosna
Nina z rodzicami i bratem muszą przeprowadzić się z centrum na obrzeża Rzymu. Zagubiona w nowej szkole poznaje Sirley – nieprzewidywalną i pewną siebie dziewczynę z sąsiedztwa. Między dziewczynami szybko nawiązuje się więź, która zmieni ich nastoletnie życie.
„Przeklęta wiosna” opowiada o pierwszych miłościach ze szkolnych ławek. Film jest pełen nostalgii do włoskich lat 90, muzyki odtwarzanej na wakacjach z rodziną, zawiązywania przyjaźni, zabaw na podwórku.
Beyto
Beyto mieszka w Szwajcarii, pilnie się uczy i przygotowuje się do zawodów pływackich. Jest także szczęśliwie zakochany w swoim trenerze - Mike’u. Jednak gdy jego rodzice dowiadują się, że ich jedyny syn jest w związku z mężczyzną, postanawiają podstępem zwabić go do rodzinnej Turcji i ożenić z wybraną dla niego dziewczyną.
“Beyto” powstał na podstawie powieści "Hochzeitsflug" autorstwa Yusufa Yeşilöza. Premiera filmu miała miejsce na Festiwalu Filmowym w Zurychu w 2020 roku. Na szwajcarskim Festiwalu Filmowym Solothurn zdobył Nagrodę Publiczności.
A potem tańczyliśmy
Zakochany w tańcu Merab (Levan Gelbakhiani) od najmłodszych lat trenuje w Gruzińskim Balecie Narodowym. Jego jedynym marzeniem jest dostanie się do głównego składu, dzięki czemu będzie mógł wyruszyć w tournée i opuścić konserwatywną Gruzję. Kiedy jeden z głównych tancerzy zostaje zwolniony i rozpoczyna się rekrutacja na jego miejsce, ten cel wydaje się być na wyciągnięcie ręki.
Wybuchowy świat Alexa
Alex Silver marzy o zostaniu drugim Jimem Hensonem. Niestety jego życie nie jest zbyt wesołe. Jego tata jest apodyktyczny, jego szkoła jest opresyjna i wydaje się, że nawet ludzie z sąsiedztwa chcą go dopaść. Wszystko się jednak zmienia, gdy w jego życiu pojawia się Julius, charyzmatyczny nowy uczeń w klasie. Dzięki optymizmowi Juliusa Alex powoli, krok po kroku, uczy się doskonalić siebie.
Gameboys
Cairo i Gavreel spędzają razem romantyczne wakacje, jednak Cairo musi wrócić do swojej prowincji. Ich związek zostaje wystawiony na próbę. Muszą stawić czoła odległości, pandemii i temu, co przyniesie im los.
Królowa chaosu
Życie osiemnastoletniej Joanny, zwanej Jojo (Nikki Hanseblad), nie jest łatwe. Po śmierci matki jej ojciec popada w depresję, siedząc bezradnie przed telewizorem. Jojo musi radzić sobie z ADHD, ale brak pieniędzy na leki komplikuje jej codzienne życie. Gdy jej metody zdobywania pieniędzy zawodzą, a jej uczucia do pięknej i pewnej siebie Audrey (Melina Benett Paukkonen) stają się coraz silniejsze, Jojo musi podjąć trudne decyzje.
Szkoła z internatem - sezon 1
Sewilla, roku 1920. Do szkoły z internatem dla młodych dam przyjeżdża Teresa, która ucieka przed tajemniczym morderstwem ambasadora Hiszpanii w Lizbonie i ma zupełnie inne spojrzenie na wiele spraw.
„Szkoła z internatem” pokazuje świat silnych kobiet w czasach, w których zaczęły następować zmiany społeczne w zakresie postrzegania takich kwestii, jak znęcanie się, molestowanie, odkrywanie tożsamości seksualnej, maczyzm, czy różnica w zarobkach kobiet i mężczyzni.
Siedemnaście
Nagrodzona za scenariusz historia siedemnastoletniej Pauli, która tuż przed końcem szkoły zakochuje się w przyjaciółce z klasy. Niestety Charlotte zdaje się tego nie zauważać i umawia się z Michaelem. Paula też próbuje znaleźć sobie chłopaka, ale nic z tego nie wychodzi. A co jeśli Charlotte dobrze wie, co Paula do niej czuje?
„Siedemnaście” to niekończące się dramaty poprzeplatane z pożądaniem, nudą, euforią i niepewnością, czyli wszystkim, co składa się na ten niepowtarzalny moment wchodzenia w dorosłość. „Cudowny film” według Rolling Stone.
Jestem chłopakiem czy dziewczyną?
"Jestem chłopakiem czy dziewczyną?" to seria, która pokazuje, odkrywa, celebruje 10 niezwykłych, osobistych historii transpłciowych kobiet i mężczyzn z całej Kanady.
Nowe odcinki z polskimi napisami dostępne co środę tylko dla subskrybentów Outfilmu.
Powietrze
Kiedy Manja spotyka buntowniczkę o imieniu Louk, ściganą przez łowców z lasu, od razu się w niej zakochuje. Louk wyznaje jedną zasadę: żyć bez kłamstwa, bez ograniczeń, bez strachu. Manja bez wahania rusza za kobietą. Kiedy jednak odkrywa, że idealizm Louk wynika z głębokiej pustki po stracie matki, pomaga jej pożegnać się z bolesną przeszłością i sama uczy się tego samego. „Powietrze” to filmowy poemat o niespętanej miłości i czystości serca.
Dramarama
Jest koniec lata '94 i Gene przygotowuje się do ostatniej imprezy z przyjaciółmi z liceum. Jednak zanim grupa wyruszy na studia, Gene postanawia zrobić coming out – ale jest przerażony tym, co mogą pomyśleć jego przyjaciele.
Nostalgiczny, zabawny debiut Jonathana Wysockiego to przejmujący list miłosny do miłośników teatru i intensywnych przyjaźni, które charakteryzują młodość prawie każdego.
Adam
Prezentowany na Festiwalu Sundance, nagrodzony na Festiwalu Outfest i czeskim Festiwalu Mezipatra „Adam” to inteligentny i przewrotny komedio-dramat.
Nastoletni Adam spędza swoje ostatnie licealne wakacje w Nowym Jorku u swojej starszej siostry, zaangażowanej w lokalną scenę trans. Na jednej z imprez przez pomyłkę zostaje wzięty za trans chłopaka. Nie prostuje tego natychmiast, żeby zostać łatwiej zaakceptowanym w nowym towarzystwie. Jednak kłamstwo z biegiem czasu staje się coraz trudniejsze do utrzymania.
Nasze dzieci
Podczas szkolnej przerwy 13-letnia Lykke, córka polityka Partii Pracy, wdaje się w bójkę z kolegą z klasy - Jamiem, synem miejscowego polityka prawicowego. Na skutek urazu, przewieziony do szpitala chłopak wkrótce umiera. Rodzice dzieci, wychowawcy, psycholog i dyrektor szkoły starają się prześledzić bieg wydarzeń i dotrzeć do prawdy.
Unsound
Noah jest gitarzystą grającym w zespole. Gdy w trakcie koncertu zaczyna odczuwać brak satysfakcji, podejmuje decyzję o odejściu z grupy. Wraca do domu swojej matki w Sydney, gdzie ma nadzieję odnaleźć inspirację i spokój. Jednak rany z przeszłości sprawiają, że zaczyna szukać pocieszenia gdzie indziej. Trafia do nocnego klubu i lokalnego centrum dla niesłyszącej społeczności. Tam poznaje trans-chłopaka Finna. Noah angażuje się w relację z Finnem, pracę w centrum i w klubie, któremu grozi zamknięcie.
Film dostępny z napisami dla osób niesłyszących i słabosłyszących.
- Zaloguj lub zarejestruj się aby dodawać komentarze