Skok do wolności

Dodano: pon., 2019-04-15 12:06 , ostatnia zmiana: wt., 2019-04-16 13:00

 

Liban to państwo, które uchodzi za jedno z bardziej liberalnych w kręgu krajów arabskich. A jednak życie osób LGBT nie należy w nim do łatwych - wciąż, przynajmniej w teorii, obowiązuje tam prawo, zgodnie z którym którym seks między osobami tej samej płci podlega karze więzienia. I chociaż w 2017 w Bejrucie odbył się pierwszy Pride w całym regionie, w ubiegłym roku został on już odwołany.

Bejrut jest także jednym z bohaterów nominowanego do nagrody Queerowego Lwa filmu Mazena Khaleda. Męczennik to historia zainspirowana śmiercią dwóch chłopaków, którzy utonęli skacząc do morza z tamtejszych skał. Usłyszawszy ich historię, reżyser dostrzegł w niej coś głębszego. 

Nurkowanie, któremu chętnie oddają się tam grupy młodych mężczyzn, jest dla niego aktem prowadzącym do wolności - wolności od biedy, braku perspektyw, społecznej presji, również homofobii. „Czy to właśnie ci mężczyźni, którzy tam toną, nie są prawdziwymi męczennikami, wypchniętymi poza krawędź przez samo społeczeństwo?”  - pyta reżyser opowiadając nie tylko o codziennych problemach, z którymi muszą się mierzyć, ale też łączących ich relacjach.

Męczennik do zobaczenia na Outfilmie od 20 kwietnia!

 

SUBSKRYPCJA
OUTFILM+
  • Oglądasz bez ograniczeń
  • Rezygnujesz, kiedy chcesz
Zobacz więcej

Aktualności