Męczennik /
Martyr

Kłopot z odtwarzaniem

Sprawdź połączenie z internetem i spróbuj ponownie.

Zobacz wskazówki i pomoc

Zainstaluj Adobe Flash

Twoja przeglądarka wymaga zainstalowania darmowej wtyczki Adobe Flash.

Kliknij aby pobrać

Zobacz także wskazówki i pomoc
aby przejrzeć listę zalecanych przeglądarek dla Twojego systemu.

Męczennik /
Martyr

Ocena: 2.9 / 5 (147 głosów)

    Dlaczego warto obejrzeć

  •   przepiękne spojrzenie na męskie emocje i ciało
  •   obraz homospołecznych więzi we współczesnym Libanie
  •   nominowany do Queerowego Lwa na festiwalu w Wenecji

Opis

Młody mężczyzna z ubogiej części Beirutu właśnie stracił pracę. Aby odreagować, spędza czas ze swoim najlepszym przyjacielem i znajomymi nad morzem. W pewnym momencie dochodzi do tragedii.  

Film Mazena Khaleda to intymne spojrzenie na męsko-męskie relacje we współczesnym Libanie - kraju, w którym seks między osobami tej samej płci wciąż oficjalnie grozi karą więzienia. Reżyser w wyjątkowo czuły sposób przedstawia zarówno emocje, jak i cielesność swoich bohaterów, nie mówiąc jednak wprost o homoseksualności. 

„Męczennik” był prezentowany na wielu prestiżowych festiwalach na całym świecie m.in. w Wenecji (nominacja do Queerowego Lwa) i na festiwalu Queer Lisboa (nominacja do Queer Art Award).

Zdjęcia

Komentarze

Masakra. Wszystkie sceny rozciągnięte, tak że myślałem że nigdy się nie skończy

Inne spojrzenie na świat mężczyzn funkcjonujących w kręgu odmiennej kultury religijnej i obyczajowej. Ciekawy aspekt wkraczania w rolę społeczną wynikającą z patriarchatu , lęki i obawy przed podjęciem obowiązków z tego statusu społecznego wynikających. Czasami zbyt mało odwagi by podjąć się tej roli , pozostaje ucieczka- w tym przypadku dość radykalna ale o ironio gloryfikująca do miana męczeństwa.

--

Ciekawa podróż do innej rzeczywistości - kultura odmienna, ale może wcale nie aż tak bardzo ? To , co mnie najbardziej urzekło, to delikatne podejście do męskości - zarówno jej fizycznej, jak i emocjonalnej strony. Polecam!

Smutny obraz Libanu. Żadnego nawiązania do gejów. Należy się domyślać, że główni bohaterowie mogą być gejami, ale mogą też nimi nie być. Czasami ładne zdjęcia wybrzeża Bejrutu.