Religijność a LGBT+

Dodano: pon., 2021-04-19 11:48 , ostatnia zmiana: pon., 2021-04-19 16:12
wyznania

Wątki religijne w kinie LGBT wzbudzają bardzo wiele emocji. Generują konflikty nie tylko między bohaterami opowiadanych historii, ale też wśród ich odbiorców. W najbliższym czasie na Outfilmie pokażemy Wam trzy filmy, za pośrednictwem których chcemy powrócić do tematu konfliktu religijności i społeczności LGBT+

Save me (premiera 17 kwietnia) to historia uzależnionego od seksu i narkotyków Marka, którego rodzina umieszcza w chrześcijańskim ośrodku, specjalizującym się w "leczeniu" z homoseksualizmu. Zmuszony do pobytu w “Genesis House” Mark początkowo niechętnie odnosi się do duchowej pomocy, jednak gdy zbliża się ze Scottem - jednym z mieszkańców ośrodka, sprawy przybierają nieoczekiwany obrót.

save me

Dream Boy (premiera 1 maja) - to poruszający obraz pierwszej miłości, która rodzi się w konserwatywnej, bogobojnej społeczności pełnej homofobii i religijnego fanatyzmu. Nieśmiały i wycofany piętnastoletni Nathan przenosi się wraz z rodzicami do St. Francisville gdzie poznaje starszego o rok kierowcę szkolnego autobusu Nathana.

dream boy

Złe wychowanie Cameron Post (premiera 8 maja) to kolejny film, który na tapetę bierze temat terapii reparatywnych, które dziś są ostro krytykowane przez środowiska naukowe i medyczne, a nawet uznane za tortury. Nastoletnia Cameron zostaje wysłana przez swoich konserwatywnych opiekunów do ośrodka, który z nastolatków LGBT ma zrobić przykładnych chrześcijan. Film został nagrodzony na festiwalu filmowym Sundance.

Poza naszymi nowościami chcemy przypomnieć również inne tytuły, które poruszają ten temat.

Jednym z bardziej kontrowersyjnych filmów dotyczących Kościoła Katolickiego jest Ksiądz,  którego polska premiera odbiła się szerokim echem. Zdobywca Nagrody Publiczności na MFF w Toronto oraz nagrody dla najlepszego filmu w Edynburgu. Na Berlinale uhonorowany nagrodą FIPRESCI oraz nagrodą Teddy jako Najlepszy Film LGBT.

ksiadz

Odrodzeniu zobaczycie perspektywę młodego, homoseksualnego pastora z Kościoła Baptystów, a w głośnej serii Wyznania (aż trzy części) możecie śledzić na przestrzeni lat uczucie łączące dwóch Mormonów.  

wyznania

Poruszający dokument Love in Action opowiada historię 16-letniego Zacha Starka, który podczas pobytu w jednym z bardziej znanych w Stanach ośrodków, prowadzonych przez chrześcijańskich fundamentalistów. Opisywane przez niego na internetowym blogu przemocowe praktyki wywołały medialną dyskusję i liczne protesty pod siedzibą organizacji "Love in Action".

love in actin

Zobacz pełną kolekcję "Religijność a LGBT+" na naszej stronie głównej outfilm.pl