Kolekcja

RELIGIA

Wątki religijne w kinie LGBT wzbudzają bardzo wiele emocji. Generują konflikty nie tylko między bohaterami opowiadanych historii, ale też wśród ich odbiorców. Najlepszym przykładem jest Ksiądz, którego polska premiera odbiła się szerokim echem. Poza tym queerowym klasykiem znajdziecie tu również inne tytuły, które poruszają ten temat. W Odrodzeniu zobaczycie perspektywę młodego, homoseksualnego pastora z Kościoła Baptystów, a w głośnej serii Wyznania możecie śledzić na przestrzeni lat uczucie łączące dwóch Mormonów. Mixed Kebab, czyli historia romansu dwóch chłopaków z całkiem różnych światów, pokazuje z kolei sytuację gejów w Islamie.

W kolekcji znajdziecie też świetny dokument o chrześcijańskiej grupie "leczącej" homoseksualizm (Love in Action), skandynawski film grozy o skutkach fanatyzmu (Thelma) i biografię szwedzkiej królowej Krystyny i jej zmagań z panującą religią (Dziewczyna, która została królem). Na koniec, polecamy też Moje wielkie włoskie gejowskie wesele - jedyny film w zestawieniu, który temat religii traktuje lekko i z przymróżeniem oka. 

Ksiądz

Młody ksiądz Greg zostaje przydzielony do parafii w ubogiej dzielnicy Liverpoolu. Proboszczem jest tam ojciec Matthew, który z ambony głosi kontrowersyjne poglądy, a prywatnie ma romans ze swoją gospodynią. Greg szybko popada z nim w konflikt. Jednak sam też ukrywa coś przed swoimi wiernymi - jest gejem i spotyka się z mężczyznami. 

Odrodzenie

Elias jest młodym pastorem Kościoła Baptystów, który po śmierci ojca przejmuje opiekę nad nad lokalną społecznością. Nie do końca radzi sobie z presją przewodzenia wiernym, ale może liczyć na wsparcie swojej żony, z którą spodziewa się dziecka. Pewnego dnia spotyka bezdomnego Daniela i oferuje mu swoją pomoc. Między mężczyznami rodzi się uczucie, które stoi w sprzeczności z wiarą Eliasa.

Wyznania

Chris i RJ to dwaj Mormoni, którzy pełnią razem misję w małym miasteczku z dala od swoich rodzin. Wspólne życie i posługa stopniowo zbliżają ich do siebie. Wkrótce okazuje się, że łączy ich nie tylko silna wiara, ale i to, co czują do siebie nawzajem. Obaj będą musieli zmierzyć się z trudnym wyborem między podporządkowaniem zasadom panującym w kościele, a życiem w zgodzie ze sobą.

Wyznania II - Świadectwo miłości

Chris i RJ spotykają się ponownie po pięciu latach na pogrzebie wspólnego przyjaciela. Chociaż ich drogi potoczyły się zupełnie inaczej, wciąż łączy ich to, co razem przeżyli i nie mogą o sobie zapomnieć. Chris zdążył jednak założyć rodzinę.

Wyznania III - Przymierze łaski

Odkąd Chris i RJ spotkali się po raz pierwszy minęło już 6 lat. Po wielu przejściach obaj są w końcu gotowi, żeby zawalczyć o wspólną przyszłość. Mimo, że Chris rozwiódł się ze swoją żoną, nie będzie to takie proste.

Moje wielkie włoskie gejowskie wesele

Antonio i Paulo po latach związku postanawiają wziąć ślub. Uroczystość ma się odbyć w rodzinnym mieście Antonia na południu Włoch. Jego ojciec jest tam burmistrzem. Chce uchodzić za tolerancyjnego, jednak okazuje się, że jego otwartość ma swoje granice. Wyraźnie rozróżnia, co jest męskie, a co gejowskie i ślub jego syna z innym mężczyzną zwyczajnie nie mieści mu się w głowie. Zupełnie inaczej jest z matką Antonia, która chce zaprosić na wesele całe miasto. Nie wyobraża też sobie, że na uroczystości może zabraknąć rodziców Paula. Tylko że Paulo stracił z nimi kontakt już dawno temu.

Love in Action

Poruszający dokument o próbach „wyleczenia” młodych ludzi z homoseksualizmu. W 2005 roku 16-letni Zach Stark wyznał swoim rodzicom, że jest gejem. Oni zaś wysłali go do grupy chrześcijańskich fundamentalistów, nazywającej się „Love in Action”, na specjalną terapię, która miała zmienić jego orientację. W ośrodku obowiązywały surowe reguły, m.in. nie wolno było oglądać telewizji, patrzeć sobie w oczy, zachowywać się w „przegięty” sposób, ale także… słuchać muzyki z musicali. „Pacjenci” musieli za to stale się modlić i brać udział w sesjach nienawiści do samych siebie.

Męczennik

Młody mężczyzna z ubogiej części Beirutu właśnie stracił pracę. Aby odreagować, spędza czas ze swoim najlepszym przyjacielem i znajomymi nad morzem. W pewnym momencie dochodzi do tragedii.  

Film Mazena Khaleda to intymne spojrzenie na męsko-męskie relacje we współczesnym Libanie - kraju, w którym seks między osobami tej samej płci wciąż oficjalnie grozi karą więzienia. Reżyser w wyjątkowo czuły sposób przedstawia zarówno emocje, jak i cielesność swoich bohaterów, nie mówiąc jednak wprost o homoseksualności. 

Matka Boska morderców

Burzliwa historia miłosna między starszym pisarzem Fernandem, który właśnie wrócił do opanowanego przez narkotykowe gangi Medellin w Kolumbii, i młodym zabójcą Alexisem, który pracuje na zlecenie mafii. Kiedy Alexis sam zostaje śmiertelnie postrzelony, pogrążony w żałobie Fernando postanawia zemścić się na mordercy swojego kochanka. Zamiast niego spotyka jednak Wilmara, który jest niesamowicie podobny do Alexisa.