Kolekcja

RELIGIA

Wątki religijne w kinie LGBT wzbudzają bardzo wiele emocji. Generują konflikty nie tylko między bohaterami opowiadanych historii, ale też wśród ich odbiorców. Najlepszym przykładem jest Ksiądz, którego polska premiera odbiła się szerokim echem. Poza tym queerowym klasykiem znajdziecie tu również inne tytuły, które poruszają ten temat. W Odrodzeniu zobaczycie perspektywę młodego, homoseksualnego pastora z Kościoła Baptystów, a w głośnej serii Wyznania możecie śledzić na przestrzeni lat uczucie łączące dwóch Mormonów. Mixed Kebab, czyli historia romansu dwóch chłopaków z całkiem różnych światów, pokazuje z kolei sytuację gejów w Islamie.

W kolekcji znajdziecie też świetny dokument o chrześcijańskiej grupie "leczącej" homoseksualizm (Love in Action), skandynawski film grozy o skutkach fanatyzmu (Thelma) i biografię szwedzkiej królowej Krystyny i jej zmagań z panującą religią (Dziewczyna, która została królem). Na koniec, polecamy też Moje wielkie włoskie gejowskie wesele - jedyny film w zestawieniu, który temat religii traktuje lekko i z przymróżeniem oka. 

Save Me

Mark jest uzależniony od seksu i narkotyków. Rodzina, obserwując jego destrukcyjne zachowania i chcąc uratować go przed niebezpiecznym trybem życia, umieszcza go w chrześcijańskim ośrodku specjalizującym się w “leczeniu z homoseksualizmu”. Zmuszony do pobytu w “Genesis House” Mark początkowo niechętnie odnosi się do duchowej pomocy, jednak gdy zbliża się ze Scottem - jednym z mieszkańców ośrodka, sprawy przybierają nieoczekiwany obrót.

Film dostępny z opcją polskiego lektora.

Dream Boy

Nieśmiały i wycofany piętnastoletni Nathan przenosi się wraz z rodzicami do St. Francisville, małego, bogobojnego miasteczka na południu Luizjany. W szkolnym autobusie poznaje Nathana, o rok starszego kierowcę. Chłopcy zakochują się w sobie, jednak ich związek zbudowany jest na lęku i niepewności. Okazuje się również, że Nathan skrywa przerażającą tajemnicę.

Poruszający obraz pierwszej miłości, która rodzi się w społeczności pełnej homofobii, fanatyzmu religijnego i w cieniu skrywanego kazirodztwa.

Film z opcją polskiego lektora.

I znowu zgrzeszyliśmy, dobry Boże!

Wielokulturowa rodzina Verneuil sporo przeszła zanim wybrankowie córek zostali zaakceptowani przez ksenofobicznych rodziców, przywiązanych do francuskich i chrześcijańskich tradycji. Tym razem jednak test tolerancji będzie musiała przejść rodzina najmłodszego zięcia z Afryki: jego siostra Vivianne zamierza poślubić swoją wybrankę Nicole, co okaże się szczególnie trudną wiadomością dla ojca dziewczyny. Czy lesbijski ślub dojdzie do skutku?

Odrodzenie

Elias jest młodym pastorem Kościoła Baptystów, który po śmierci ojca przejmuje opiekę nad nad lokalną społecznością. Nie do końca radzi sobie z presją przewodzenia wiernym, ale może liczyć na wsparcie swojej żony, z którą spodziewa się dziecka. Pewnego dnia spotyka bezdomnego Daniela i oferuje mu swoją pomoc. Między mężczyznami rodzi się uczucie, które stoi w sprzeczności z wiarą Eliasa.

Moje wielkie włoskie gejowskie wesele

Antonio i Paulo po latach związku postanawiają wziąć ślub. Uroczystość ma się odbyć w rodzinnym mieście Antonia na południu Włoch. Jego ojciec jest tam burmistrzem. Chce uchodzić za tolerancyjnego, jednak okazuje się, że jego otwartość ma swoje granice. Wyraźnie rozróżnia, co jest męskie, a co gejowskie i ślub jego syna z innym mężczyzną zwyczajnie nie mieści mu się w głowie. Zupełnie inaczej jest z matką Antonia, która chce zaprosić na wesele całe miasto. Nie wyobraża też sobie, że na uroczystości może zabraknąć rodziców Paula. Tylko że Paulo stracił z nimi kontakt już dawno temu.

Love in Action

Poruszający dokument o próbach „wyleczenia” młodych ludzi z homoseksualizmu. W 2005 roku 16-letni Zach Stark wyznał swoim rodzicom, że jest gejem. Oni zaś wysłali go do grupy chrześcijańskich fundamentalistów, nazywającej się „Love in Action”, na specjalną terapię, która miała zmienić jego orientację. W ośrodku obowiązywały surowe reguły, m.in. nie wolno było oglądać telewizji, patrzeć sobie w oczy, zachowywać się w „przegięty” sposób, ale także… słuchać muzyki z musicali. „Pacjenci” musieli za to stale się modlić i brać udział w sesjach nienawiści do samych siebie.

Męczennik

Młody mężczyzna z ubogiej części Beirutu właśnie stracił pracę. Aby odreagować, spędza czas ze swoim najlepszym przyjacielem i znajomymi nad morzem. W pewnym momencie dochodzi do tragedii.  

Film Mazena Khaleda to intymne spojrzenie na męsko-męskie relacje we współczesnym Libanie - kraju, w którym seks między osobami tej samej płci wciąż oficjalnie grozi karą więzienia. Reżyser w wyjątkowo czuły sposób przedstawia zarówno emocje, jak i cielesność swoich bohaterów, nie mówiąc jednak wprost o homoseksualności. 

Matka Boska morderców

Burzliwa historia miłosna między starszym pisarzem Fernandem, który właśnie wrócił do opanowanego przez narkotykowe gangi Medellin w Kolumbii, i młodym zabójcą Alexisem, który pracuje na zlecenie mafii. Kiedy Alexis sam zostaje śmiertelnie postrzelony, pogrążony w żałobie Fernando postanawia zemścić się na mordercy swojego kochanka. Zamiast niego spotyka jednak Wilmara, który jest niesamowicie podobny do Alexisa.