Kolekcja

Nie przegap!

W 2018 na Outfilmie pojawiło się ponad 60 nowych pozycji. Przed Wami nasza subiektywna lista zeszłorocznych premier, które zdecydowanie zasługują na uwagę, a które mogły Wam umknąć. Znajdziecie na niej świetne, nagradzane na festiwalach tytuły, które w bardzo różny sposób pokazują rzeczywistość od tej mniej znanej, queerowej strony. Warto poznać na przykład historię przedstawioną w pierwszym gejowskim filmie z Rumunii, czyli w Małżeństwie, gdzie pragnienia bohaterów zderzają się z konserwatywnymi realiami. W zupełnie inne rejony przeniesie Was Thelma, czyli jeden z najciekawszych norweskich filmów ostatnich lat, który był oficjalnym tegorocznym kandydatem do Oscara. Jeśli szukacie ambitnego kina z Ameryki Południowej, mamy dla Was dwie perełki z Wenezueli - wzruszającą Złą fryzurę i wciągające Z daleka. Miłośnikom dokumentów polecamy Coby'ego i Bixa Travesty - dwa tytuły, które w zupełnie inny sposób przedstawiają tożsamość osób trans. Angażujące historie, nietypowe scenerie i bohaterowie, którzy intrygują - to wszystko znajdziecie poniżej!

Małżeństwo

Bekim za kilka dni ma wziąć ślub ze swoją narzeczoną Anitą. Zupełnie niespodziewanie po wielu miesiącach spędzonych na emigracji pojawia się jednak Nol, wielka miłość Bakima sprzed lat. Uczucie, które ich łączyło, nigdy nie wygasło i teraz odżywa jeszcze mocniej. Jednak społeczeństwo w Kosowie jest jeszcze bardziej konserwatywne niż nasze i nie ma w nim miejsca na miłość dwóch mężczyzn.

Film bardzo odważny i społecznie zaangażowany. Ukazuje zmagania bohaterów z konserwatywnym społeczeństwem, które nie potrafi otrząsnąć się z wojennych traum.

Bixa Travesty

„Nie chcę penisa, chcę pokoju” - głosi w swoim manifeście Linn Da Quebrada - transseksualna, ciemnoskóra artystka pochodząca z faweli na przedmieściach São Paulo. Jej ojczyzna jest miejscem, w którym nie może czuć się bezpiecznie - to właśnie w Brazylii notuje się co roku największą na świecie liczbę morderstw popełnianych na osobach LGBT. Linn przemawia w imieniu wszystkich wykluczanych, queerowych osób żyjących na marginesie społeczeństwa. Jej bronią jest głos i ciało, które odważnie pokazuje na scenie jako rapująca performerka.

W niewoli pragnień

Thomas jest młodym niespełnionym nowojorskim artystą. Mieszka ze swoim chłopakiem i ich związek wydaje się na pozór szczęśliwy. Jednak Thomas czuje, że nie może się w nim w pełni realizować - ani emocjonalnie, ani w łóżku. Przypadkowe spotkanie z nieznajomym mężczyzną sprawi, że odważy się wcielić w życie pragnienia, którym wcześniej nie dawał dojść do głosu.

Coby

Chociaż większość swojego życia spędził w żeńskim ciele, Coby od zawsze czuł się mężczyzną. W wieku 23 lat postanowił poddać się tranzycji. Fizyczna metamorfoza wpłynęła nie tylko na niego, ale i na jego najbliższych. Za namową stojącego za kamerą brata, Coby zgodził się pokazać cały proces w filmie. Jego historia to zapis rodzinnych relacji w obliczu wielkich, życiowych zmian.

Hooked

Jack ma 18 lat i pracuje jako escort w Nowym Jorku. Próbuje w ten sposób utrzymać siebie i swojego chłopaka, który niedawno uciekł z domu. Ich sytuacja mocno się zmienia, kiedy jeden z klientów Jacka chce mu pomóc wydostać się z biedy i prostytucji i proponuje wspólny wyjazd do Miami.

Debiutancki film modela i aktora Maxa Emersona nawiązuje opowiadaną historią do klasyków amerykańskiego kina niezależnego, jak „Nocny kowboj” czy „Moje własne Idaho”. Nie ocenia, a usiłuje zmierzyć widza z dramatycznymi wyborami bohaterów. 

Manon, lat 20 - odcinek 1

Manon jest wykwalifikowanym mechanikiem, ale nie może dostać pracy w żadnym warsztacie samochodowym, ponieważ jest dziewczyną. W końcu znajduje jeden, który ją zatrudnia, jednak tylko do obsługi klienta. Szybko okazuje się, że Manon ma większą wiedzę o samochodach od swoich kolegów. Równie szybko nawiązuje też burzliwy romans ze swoją szefową. Ani zbyt duże umiejętności, ani intymne relacje w pracy, nie mogą przynieść niczego dobrego.

Zła fryzura

9-letni Junior bardzo chce wyprostować swoje kręcone włosy, aby dobrze wyglądać na szkolnym zdjęciu. Obsesja na punkcie fryzury nie podoba się jego matce. Konflikt pogarsza i tak trudne relacje między nimi - im bardziej chłopiec zabiega o względy mamy, tym bardziej czuje się odrzucony. 

Po prostu Charlie

Charlie ma 14 lat i piłkarską karierę przed sobą. Chociaż elitarny klub chce podpisać z nim kontrakt, a rodzice mocno go wspierają, chłopak z każdym dniem jest coraz bardziej nieszczęśliwy. Powodem jego wycofania jest sekret, który w sobie tłumi - Charlie jest tak naprawdę dziewczyną i nie potrafi dłużej tego ukrywać. Gdy tajemnica wyjdzie na jaw, całą rodzinę czekają ogromne zmiany.