Kolekcja

Dobre wybory

Życie to nieustanny ciąg decyzji – od porannego „wstać czy jeszcze pięć minut?” po te momenty, które kształtują naszą tożsamość i przyszłość. Filmy z tej kolekcji opowiadają właśnie o takich chwilach: o odwadze, o wolności bycia sobą i o odpowiedzialności za to, jakim światem chcemy oddychać jutro.

18 maja staniemy przed kolejnym wyborem, tym razem wspólnym – przy urnach w wyborach prezydenckich. Każdy głos to osobisty podpis pod wizją Polski, w której troska o prawa człowieka, równość i szacunek nie są dodatkiem, lecz fundamentem. Dlatego, oglądając te historie, pomyśl, co dla Ciebie znaczy wolność i jaką siłę ma Twoje „tak” lub „nie”.

Zanurz się w filmach, które inspirują, chwytają za serce i przypominają, że demokracja zaczyna się od pojedynczego wyboru – Twojego wyboru. Idź na wybory 18 maja i zdecyduj o przyszłości, która obejmuje nas wszystkich.

Na zdjęciu kadr z filmu "Orlando - moja polityczna biografia"

Skończ z tymi kłamstwami

Ekranizacja bestsellerowej powieści Philippe’a Bessona ze zdobywcą Cezara -  Guillaumem de Tonquedec’iem oraz Victorem Belmondo, wnukiem słynnego Jean-Paula Belmondo, w rolach głównych.

Znany francuski pisarz wraca po latach do swojego rodzinnego miasta na zaproszenie wytwórni koniaku, która jego obecnością chce uświetnić 200-lecie swojej działalności. Poznaje tam dorosłego już syna swojego pierwszego partnera i największej miłości w życiu. Wracają wspomnienia z czasów, kiedy obaj mieli po 17 lat. Dawne emocje przeplatają się z nowymi.

Dla ciebie

Luca jest samotnym gejem i katolikiem. W 2017 roku adoptował Albę, dziecko z zespołem Downa, porzucone w szpitalu zaraz po urodzeniu. Trzydzieści heteroseksualnych rodzin odrzuciło ją, zanim sąd zdecydował się powierzyć ją jemu. W ten sposób we Włoszech rozpoczęto przyznawanie prawnej pieczy zastępczej osobom samotnym. Luca rzeczywiście był pierwszym przypadkiem we Włoszech, w którym samotna osoba homoseksualna zdołała adoptować córkę.

Film na podstawie prawdziwych wydarzeń i książki.

Orlando - moja polityczna biografia

„Orlando – moja polityczna biografia”, jest obrazem szczególnym. Rzadko kiedy pole praktyk filozoficznych pokrywa się z polem aktywizmu w tak koherentny i interesujący sposób. Hiszpański pisarz, filozof, kurator sztuki i aktywista Paul B. Preciado też jest postacią wyjątkową. Jego aktywność w każdej z twórczych dziedzin wyznacza nowe standardy rozumienia zarówno sztuki, jak i filozofii. Preciado jest też osobą transpłciową, a swoje doświadczenie tranzycji wpisał we wszystkie dziedziny, którymi się zajmuje.

Czas na potwory

Dla drag queen Amandy von Hohenstüt (Wolfgang Reeb) czas jakby się zatrzymał. Od wielu lat prowadzi bar "Why not?", w którym sama występuje. Pewnego dnia w mieście pojawia się Justine de Brest (Nina Queer), była sutenerka. Między nią a Amandą von Hohenstüt rozpoczyna się zaciekła rywalizacja. Amanda wciąga się także coraz głębiej w polityczne zawirowania naszych czasów...

 

KOMENTARZ REŻYSERA TORA IBENA

Generał

Oparty na prawdziwych wydarzeniach „Generał” opowiada historię kobiety, która chce zmienić swój los. Bycie kobietą oznacza dla niej niższość i uległość, które sprawiają, że czuje potrzebę „odrodzenia się”. Pod pretekstem złamanego serca postanawia symulować własne samobójstwo. Rzucając wyzwanie wszystkim zasadom i pod fałszywą tożsamością generała, Maria Luísa staje się Octávio.

Zatroskany obywatel

Ben i jego partner Raz wprowadzają się do mieszkania, które udaje im się kupić za bezcen w dzielnicy migrantów na południu Tel Awiwu. Ben, chcąc polepszyć standard okolicy, sadzi przed domem drzewo. Szybko jednak staje się ono źródłem sąsiedzkich konfliktów i narastającego napięcia.

Film miał swoją premierę na Festiwalu Filmowym BERLINALE.

Być sobą

Te postacie żyją w świecie, w którym muszą na nowo definiować zasady dotyczące płci, seksualności i kobiecości. To wyjątkowa szansa, ale też duże zagrożenie.

Kolekcja wielokrotnie nagradzanych filmów krótkometrażowych przedstawiających historie o ujawnieniu się i akceptowaniu miłości oczami wizjonerskich twórców filmowych.

The Visitor (reż. Ferran Mendoza Soler)

Georgia i Olivia są w sobie zakochane. Kiedy nadchodzi czas spotkania z rodziną, Georgia odkrywa, że ​​świat Olivii jest pełen zasad, które mogą doprowadzić do ich rozdzielenia.

A Song Called Hate

Bardzo aktualny film dokumentalny o islandzkim zespole Hatari, który w 2019 roku reprezentował swój kraj w Konkursie Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie. Aktualność nie wynika wyłącznie z tego, że przed tegorocznym konkursem wspominamy poprzednią edycję. Członkowie zespołu Hatari wykorzystali swój występ do wyrażenia poparcia dla atakowanej przez Izrael Palestyny.

Moja rodzina mnie nienawidzi

Poprzez portrety młodych dorosłych, wykluczonych z domu rodzinnego z powodu orientacji, Gaël Morel chce pokazać najgorszą odsłonę homofobii, tą, która dzieje się wśród najbliższych.

Jak młodzi ludzie uczą się na nowo żyć, szanować siebie i projektować swoją przyszłość po tym, jak zostali zniszczeni przez tych, którzy powinni byli ich kochać?

Pozwól mówić miłości

Karim żyje ze swoim partnerem w tajemnicy przed rodzicami. Gdy jego sekret wychodzi na jaw, postanawia skonfrontować się z rodziną. Ich reakcja zmusza go do zabarykadowania się w szafie. Mężczyzna nie chce wyjść, dopóki nie otworzą się na rozmowę.

Synonimy

Młody Izraelczyk Yoav chcąc się odciąć od swojej przeszłości, decyduje się na wyjazd do Paryża. Początki w nowym mieście nie wyglądają jednak tak, jak mógłby sobie wyobrazić. Najprostszą drogą do tego, by zapomnieć o swojej ojczyźnie, jest porzucenie rodzimego języka. Stąd Yoav nie mówi ani słowa po hebrajsku, a francuską stolicę poznaje z nieodłącznym słownikiem w ręku. Nową tożsamość pomaga mu odkryć młoda francuska para, z którą bohater szybko się zaprzyjaźnia.

Beyto

Beyto mieszka w Szwajcarii, pilnie się uczy i przygotowuje się do zawodów pływackich. Jest także szczęśliwie zakochany w swoim trenerze - Mike’u. Jednak gdy jego rodzice dowiadują się, że ich jedyny syn jest w związku z mężczyzną, postanawiają podstępem zwabić go do rodzinnej Turcji i ożenić z wybraną dla niego dziewczyną.

“Beyto” powstał na podstawie powieści "Hochzeitsflug"  autorstwa Yusufa Yeşilöza. Premiera filmu miała miejsce na Festiwalu Filmowym w Zurychu w 2020 roku. Na szwajcarskim Festiwalu Filmowym Solothurn zdobył Nagrodę Publiczności.

Welcome to the USA

Aliya, 36-letnia lesbijka, wygrywa na loterii Zieloną Kartę, dzięki czemu może wyrwać się z Kazachstanu i rozpocząć nowe życie w Stanach Zjednoczonych. Przygotowania do wyjazdu powinny być dla niej radosne, jednak pozytywne emocje tłumione są przez wątpliwości. Chociaż kobieta bardzo chciałaby raz na zawsze zostawić za sobą świat przepełniony korupcją, seksizmem i wszechobecnym kultem jednostki, to jednak trudno jej opuścić starzejącą się chorą matkę oraz tkwiącą w toksycznym małżeństwie siostrę.