Fascynujący kraj o wielu twarzach. Kraj sprzeczności i kontrastów, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością. Gdzie życie toczy się w cieniu krwawego konfliktu, a wszystkich obowiązuje służba wojskowa (mężczyźni służą w wojsku aż trzy lata, a kobiety dwa).

Ten kraj o skomplikowanej historii i tradycji zakorzenionej w ortodoksyjnej religijności jest jednocześnie otwarty na różnorodność. Na przykład państwo Izrael w pełni uznaje małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą, choć w tym kraju nawet pary różnopłciowe nie mogą zawierać ślubów cywilnych (śluby są udzielane tylko przez wspólnoty religijne).

Mimo silnych wpływów konserwatywnych i religijnych to właśnie w Izraelu odbywają się wielkie parady - coroczne święta równości, miłości i akceptacji, na które masowo przyjeżdżają tysiące ludzi LGBTQ z całego świata (w 2019 roku w paradzie w Tel Awiwie wzięło udział ponad 250 tysięcy uczestników i uczestniczek). 

Fanom intymnych, obyczajowych historii polecamy "15 lat" - film o gejowskiej parze, w której jeden z mężczyzn coraz silniej odczuwa potrzebę rodzicielstwa, co destabilizuje długo trwający związek. Podobny temat poruszają "Huśtawki", ale z perspektywy kobiecej, a napięcie jest budowane przez kolejne przeszkody na drodze ku macierzyństwu bohaterek. Nagradzany na festiwalach film "Like Me" ukazuje burzliwy portret młodego geja. Doskonałą, zabawną satyrą jest "12 punktów: bombowe kulisy konkursu", która jest pozycją obowiązkową dla miłośników Eurowizji!

Zapraszamy więc do wyruszenia w podróż po Izraelu. Zapraszamy do poznania jego mieszkańców i ich historii. Czasami pięknych, czasami tragicznych nierzadko bardzo przejmujących.

(kadr z filmu Listy od nieznajomego)

15 lat

Yoav (Oded Leopold) jest odnoszącym sukcesy architektem. Ma wszystko, czego zawsze pragnął i stabilny, 15-letni związek z Danem (Udi Persi) - młodszym od niego adwokatem. Choć ich życie wydaje się być idealne, Dan chce rozpocząć kolejny etap i założyć rodzinę. Kiedy najbliższa przyjaciółka Yoava - Alma zachodzi w ciążę, Dan zaczyna mówić o ojcostwie. Jednak jego potrzeba rodzicielstwa zdaje się stać w opozycji z tym, czego chce Yoav. 

Like Me

Tom kończy za chwilę szkołę nie wiedząc, co dalej, ojciec każe mu się wyprowadzić z domu, znany, o wiele starszy fotograf wykorzystuje go do nagich sesji, a do tego zdaje sobie sprawę, że zakochał się w swoim najlepszym przyjacielu. Interesujący początek dorosłego życia...

Główną rolę gra Yoav Keren, który również wyprodukował i zmontował film, określany jest jednym z najodważniejszych i utalentowanych młodych aktorów w Izraelu.Festiwale

Huśtawki

Omer i Bar są szaleńczo zakochane i decydują się na założenia rodziny. Są pełne nadziei i ekscytacji co do ich wspólnej przyszłości. Jednak kiedy jedna wizyta w klinice płodności zamienia się w pięć, emocje zaczynają rosnąć, a atmosfera staje się napięta.
Nagle pojawia się były Omer, Yoni, który staje się potencjalnym dawcą nasienia. Do jakich kroków są w stanie się posunąć, aby zostać matkami?

Doskonały debiut reżyserski Astar Elkayam bada złożoną podróż, przez którą przechodzi para starająca się o dziecko. Zadaje trudne pytanie: czy miłość naprawdę zwycięża wszystko?

12 punktów: bombowe kulisy konkursu

Rasoul i Tarik byli w najlepszymi przyjaciółmi w dzieciństwie, jednak ich drogi rozeszły się, gdy Tarik wyoutował się w wieku 15 lat i został wykluczony ze swojej muzułmańskiej społeczności. 10 lat później już jako TJ - dumny, tęczowy piosenkarz, chce spełnić swoje marzenie o reprezentowaniu Francji w największym europejskim konkursie piosenki. Rasoul wybrał zaś radykalnie inną ścieżkę i jest członkiem organizacji terrorystycznej.

Synonimy

Młody Izraelczyk Yoav chcąc się odciąć od swojej przeszłości, decyduje się na wyjazd do Paryża. Początki w nowym mieście nie wyglądają jednak tak, jak mógłby sobie wyobrazić. Najprostszą drogą do tego, by zapomnieć o swojej ojczyźnie, jest porzucenie rodzimego języka. Stąd Yoav nie mówi ani słowa po hebrajsku, a francuską stolicę poznaje z nieodłącznym słownikiem w ręku. Nową tożsamość pomaga mu odkryć młoda francuska para, z którą bohater szybko się zaprzyjaźnia.