Powiedzmy sobie prawdę: nie wszystkie filmy to komedie. Zwłaszcza, jeśli chodzi o kino LGBT+. Może to wynika z naszych przemocowych doświadczeń, z wykluczenia i braku akceptacji. W końcu queerowi filmowcy opowiadają swoje historie i pokazują świat, jaki znają.

Jeśli czujecie się na siłach i lubicie poważniejsze filmy, to polecamy tą kolekcję, niekoniecznie najoptymistyczniejszą.

UWAGA na triggerujące treści!

Tęsknię za Tobą

Jorge nie miał kontaktu z synem odkąd ten wyemigrował z Boliwii do Nowego Jorku. Kiedy dowiaduje się o jego samobójstwie winą obwinia byłego chłopaka. Wyrusza do Stanów, aby dowiedzieć się prawdy.

Film był boliwijskim kandydatem do Oscara. Powstał na podstawie głośnej sztuki Rodrigo Bellotta z 2015 roku, opartej na prawdziwych wydarzeniach. Na ekranie pojawiają się m.in. Rossy de Palma (jedna z ulubionych aktorek Pedro Almodóvara), Oscar Martínez („Dzikie historie”), Rick Cosnett (serial „Flash”).

Wszystkie nasze strachy

Daniel cieszy się szacunkiem wspólnoty wiejskiej, kiedy odważnie wspiera walkę o jej sprawy. Jest zakochany w chłopcu z sąsiedztwa – Olku, który nie jest gotowy, by ujawnić swoją tożsamość seksualną. Ich relacja rozwija się w ukryciu. Kiedy nastoletnia przyjaciółka nie wytrzymuje homofobicznych ataków i popełnia samobójstwo, Daniel namawia ludzi ze wsi do odbycia wspólnej drogi krzyżowej w intencji ofiary. Dotychczasowi sprzymierzeńcy odwracają się od niego. Za namową kuratora Daniel bierze udział w wystawie w warszawskiej galerii sztuki.

Bramy piekła: Rosja

Chociaż rosyjskie prawo oficjalnie nie pozwala karać za homoseksualizm, piętnuje ono osoby LGBT+ niemal na każdym kroku. Podpisana przez Putina ustawa zakazująca "propagowania homoseksualizmu" może być wykorzystana przeciwko każdej nieheteronormatywnej osobie, która otwarcie mówi o swojej tożsamości. Dlatego dziś najczęściej żyją one w ukryciu i pozostają niewidoczne w społeczeństwie. Skrajnie homofobiczne prawo nakręca spiralę nienawiści i daje przyzwolenie nie tylko na dyskryminację, ale także na przemoc. 

Homo From Hell

Czy można być jednocześnie muzułmaninem i gejem? I czy można znaleźć akceptację w rodzinie i społeczności muzułmańskiej, jeśli nie można żyć zgodnie obowiązującą normą?

W tym dokumencie duński prezenter Abdel Aziz Mahomoud bada, dlaczego tak wielu muzułmanów nie toleruje homoseksualności i wierzy, że jest ona grzechem, a nawet chorobą, którą należy leczyć. Zwraca się do imamów, aby poznać ich zdanie w tej sprawie, skonfrontować ich z interpretacjami Koranu i debatować z nimi na ten temat.

Nikt nie wie

Selma i Sinan to małżeństwo z wieloletnim stażem. Para jest zmęczona wzajemną obecnością, każda rozmowa prowadzi do kłótni. W tej napiętej domowej atmosferze dorasta Umut, który stara się być dobrym synem, uczniem i zawodnikiem piłki wodnej. Nagle koledzy z drużyny zarzucają mu homoseksualizm. Gdy chłopak nie reaguje na oskarżenia, musi sam zmierzyć się z homofobicznym środowiskiem i odrzuceniem osób,  które znał od dziecka. Czy presja grupy zmusi go do rezygnacji z marzeń o sportowej karierze? 

Marilyn

Siedemnastoletni Marcos odkrywa swoje skłonności homoseksualne, które stają się przyczyną dyskryminacji oraz nietolerancji ze strony rówieśników. Nazywany przez innych nastolatków „Marilyn”, staje się celem zarówno ludzkich pragnień, jak i braku akceptacji Czuje się coraz bardziej przyparty do muru.

Film jest ostrym komentarzem odnoszącym się do silnie funkcjonującej, toksycznej kulturze macho w Ameryce Południowej. Opowieść o emocjonalnie porzuconym dziecku, które odkrywa swój homoseksualizm pośród morza nienawiści

Moja rodzina mnie nienawidzi

Poprzez portrety młodych dorosłych, wykluczonych z domu rodzinnego z powodu orientacji, Gaël Morel chce pokazać najgorszą odsłonę homofobii, tą, która dzieje się wśród najbliższych.

Jak młodzi ludzie uczą się na nowo żyć, szanować siebie i projektować swoją przyszłość po tym, jak zostali zniszczeni przez tych, którzy powinni byli ich kochać?

Końskie zaloty

Podczas gorącego argentyńskiego lata grupa przyjaciół spotyka się, aby cieszyć się wakacjami i baletować. Piją, ostro imprezują. Jedną z rozrywek jest robienie zdjęć i kręcenie filmików, także w sytuacjach seksualnych. Mieszanka homofobii i żartów sprawia, że pod powierzchnią dobrej zabawy zaczyna pojawiać się zazdrość i przemoc. Pokręcony trójkąt między prześladowanym gejem, tajemniczym biseksualistą i homofobem doprowadzi napięcia do granic możliwości.

Film pojawił się w sekcji Proxima Festiwalu w Karlowych Warach.

W łóżku

Izraelski thriller erotyczny inspirowany prawdziwymi wydarzeniami.

Bez skazy

Transpłciowa Eden marzy o operacji piersi. Jej cis koleżanki też chcą powiększyć sobie biust, tak samo jak najpopularniejsze dziewczyny w szkole. Mają jeszcze szansę zdążyć przed balem maturalnym, ale problemem jest oczywiście kasa. Nagle pojawia się tajemnicza Keren, która proponuje im operację plastyczną za granicą w zamian za sprzedaż nerki. Pytanie: co może pójść nie tak?

Samotność

Młody kowboj opuszcza australijskie ranczo i wyrusza do Sydney. Już po drodze zaczyna realizować swoją homoseksualną naturę, którą musiał ukrywać w domu. Jednak w wielkim mieście nie jest łatwo przetrwać. Szczęście zaczyna się do niego uśmiechać, kiedy poznaje Tiba, swojego rówieśnika. Zaczynają coś razem budować, ale też szybko odkrywają, jak wiele ich różni.
 

Mów mi Helen

Kiedy samotny ojciec jedzie na lotnisko odebrać wracającego z wymiany w San Francisco syna, jego oczom ukazuje się Helen. Okazuje się, że podczas pobytu w Stanach znalazła w sobie odwagę, aby dokonać zmiany, o której tyle marzyła. Świat, który zostawiła przed wyjazdem, nie przyjmie tej decyzji łatwo. 

W głównej roli Jannik Schümann, który znany jest z niesamowitej kreacji w Środku świata.

 

Save Me

Mark jest uzależniony od seksu i narkotyków. Rodzina, obserwując jego destrukcyjne zachowania i chcąc uratować go przed niebezpiecznym trybem życia, umieszcza go w chrześcijańskim ośrodku specjalizującym się w “leczeniu z homoseksualizmu”. Zmuszony do pobytu w “Genesis House” Mark początkowo niechętnie odnosi się do duchowej pomocy, jednak gdy zbliża się ze Scottem - jednym z mieszkańców ośrodka, sprawy przybierają nieoczekiwany obrót.

Film dostępny z opcją polskiego lektora.

Chemsex

Poukrywane londyńskie kluby, ciemne piwnice, sypialnie – ten film wnika w mroczną stronę życia współczesnych gejów z wielkiego miasta. Chemsex, czyli seks na narkotykach, stanowi codzienność wielu z nich.