Subiektywna dziesiątka filmów lesbijskich

Dodano: ndz., 2020-03-08 18:49 , ostatnia zmiana: pon., 2020-03-09 16:51
Portret kobiety w ogniu

„Portret kobiety w ogniu” reż. Celine Sciamma, 2019

Rewelacyjne francuskie dzieło, podbijające szczyty większości list najlepszych filmów zeszłego roku. Osadzony w drugiej połowie XVIII wieku we Francji chwytający za serce romans nagrodzony Złotą Palmą za Najlepszy Scenariusz w Cannes. Historia malarki próbującej stworzyć obraz szykującej się do aranżowanego małżeństwa arystokratki; musi jednak dokonać tego bez wiedzy dziewczyny. Próbując idealnie oddać jej oblicze zaczyna rozumieć, że najpierw musi odkryć przed nią swoje własne.

 

 

Carol

„Carol” reż. Todd Haynes, 2015

Nowy York, lata 50. Historia spotkania dwóch kobiet – dziewiętnastoletniej Teresy (nagrodzona za tę rolę Złotą Palmą Rooney Mara) i dojrzałej, uwięzionej w nieszczęśliwym małżeństwie Carol (Cate Blanchett). Kobiety nie wiedzą jeszcze jak wysoką cenę przyjdzie zapłacić im, za swoje uczucia. Obsypane nagrodami dzieło nominowane w 2016 roku do 6 Oscarów.

Do zobaczenia na Outfilmie TUTAJ.

 

 

Nina

„Nina” reż. Olga Chajdas, 2018

Polski akcent na naszej liście. Pełnometrażowy debiut Olgi Chajdas, jednej z najciekawszych polskich reżyserek młodego pokolenia. Nina, trzydziestoparoletnia nauczycielka poszukuje surogatki, by wraz z mężem móc mieć dziecko. Gdy poznaje Magdę, potencjalną rodzicielkę jej dziecka, nieoczekiwanie się w niej zakochuje. 

Film do zobaczenia na Outfilmie TUTAJ.

 

„Życie Adeli – Rozdział 1 i 2” reż. Abdellatif Kechiche, 2013

Klasyka kina lesbijskiego. Nagrodzone Złotą Palmą za Najlepszy Film w Cannes „Blue is the warmest colour” przetarło szlaki wielu kolejnym dziełom, na nowo definiując obrazowanie kobiecej miłości w kinie, a niebieskie włosy jednej z bohaterek momentalnie stały się ikoną. Trwająca ponad 3 godziny opowieść o pierwszej miłości i namiętności, opatrzona w jedne z najbardziej intymnych i emocjonujących sceny erotyczne w historii. 

 

„Las hijas del fuego” („Córki ognia”) reż. Albertina Carri, 2018

Argentyński dramat erotyczny opowiadający o grupie kobiet, które przeciwstawiając się patriarchalnej mentalności decyduje się na nakręcenie filmu pornograficznego. Razem tworzą ”Córki ognia” - grupę poświęconą poszukiwaniom przez kobiety ich własnej seksualności. Film bogaty w odważne sceny erotyczne.

Już wkrótce na Outfilmie.

 

 

Dyke Hard

“Dyke Hard” reż. Bitte Andersson, 2014

Trzy lesbijki zakładają rockową kapele, aby wziąć udział w konkursie na najlepszy zespół połączony z turniejem walki. Muzyczna, sensacyjna komedia pełna mocnego humoru i niepoprawnych żartów! Sam scenariusz powstał na bazie zwiastunu nieistniejącego filmu, który zrobił furorę w szwedzkim środowisku LGBT+. 

Do zobaczenia na Outfilmie TUTAJ.

 

“Aimiee i Jaguar” reż. Max Färberböck, 1999

Wyreżyserowany przez Maxa Färberböcka pierwszy film o tematyce homoseksualnej, który otwierał Festiwal Filmowy w Berlinie. Opiera się on na prawdziwej historii spisanej w dzienniku Ericki Fisher - Żydówki i lesbijki, żyjącej w czasach II wojny światowej. Pracuje ona w nazistowskiej gazecie, gdzie nikt nie zna jej prawdziwej tożsamości. Pewnego dnia nawiązuje romans z żoną żołnierza armii niemieckiej. Czy to uczucie przetrwa okrucieństwa trwającej wojny?

 

 

Manon

“Manon, lat 20” reż. Jean-Xavier de Lestrade, 2017

To 3-odcinkowy serial o młodej lesbijce, która chce zostać mechanikiem samochodowym. Jej marzenie nie może się jednak spełnić, bo żaden warsztat nie chce zatrudnić kobiety jako mechanika. Kiedy jeden z nich zatrudnia ją do obsługi klienta, Manon wdaje się w romans ze swoją szefową.

Cały serial do zobaczenia Outfilmie TUTAJ.

 

“Baby Jane” reż. Katja Gauriloff, 2019

Jane, dziewczyna a małego miasta w poszukiwaniu przygód przyprowadza się do Helsinek, wielki świat stoi przed nią otworem. Nocą, podczas gdy przeżywa załamanie nerwowe w gejowskim barze, ratuje ją Piki – najbardziej męska ze wszystkich lesbijek w mieście. Jane momentalnie zakochuje się w niskim głosie Piki, ta zaś oferuje dziewczynie nie tylko wycieczkę do kompletnie nowego świata, ale również prawo do tego, by marzyć.

Już wkrótce na Outfilmie.

 

“Kochałam Annabelle” reż. Katherine Brooks, 2006

Historia lesbijskiej miłości i zakazanego uczucia między nauczycielką a uczennicą. Tytułowa Anabelle to zbuntowana nastolatka, którą rodzice wysyłają do katolickiej szkoły. Tam poznaje młodą nauczycielkę Simone. Początkowa przyjaźn między nimi szybko przeradza się gorący romans. W rolach głównych wystąpiły Erin Kelly i Diane Gaidry.

SUBSKRYPCJA
OUTFILM+
  • Oglądasz bez ograniczeń
  • Rezygnujesz, kiedy chcesz
Zobacz więcej

Aktualności