Religia i cenzura

Dodano: czw., 2019-03-21 11:05 , ostatnia zmiana: pt., 2019-03-22 10:51

 

Gdy w 1995 roku na ekrany polskich kin wchodził ten kameralny brytyjski dramat, rozpętała się prawdziwa burza. Opór części społeczeństwa wobec niedawnej premiery „Kleru”  Wojeciecha Smarzowskiego wydaje się być niczym wobec tego, co działo się wówczas. Powołane do walki z nieobyczajowością Stowarzyszenie Ochrony Radiosłuchacza i Telewidza skierowało do Prokuratora Generalnego żądanie zakazu rozpowszechniania go w kraju. Według wnioskujących z SORT polski dystrybutor filmu usiłował popełnić przestępstwo.

W żądaniu można było przeczytać: „Film ten zawiera treści mające charakter pornograficzny i ekshibicjonistyczny, wyszydza godność kapłana katolickiego, obraża uczucia religijne katolików poprzez znieważanie Kościoła katolickiego (...) neguje prawdy wiary katolickiej i podstawy moralności, eksponuje dewiację obyczajową.(…) Ma zamiar niszczenia podstaw etycznych narodu, w szczególności osiągnięć wychowawczych rodziny, szkoły, Kościoła w Polsce”.

Zarzuty stawiane filmowi nie były jednak wystarczające i nie doszło do religijnej cenzury. „Ksiądz” trafił do kin, gdzie spotkał się ogromnym zainteresowaniem, napędzanym przez religijne pikiety urządzane przed seansami w całej Polsce. Do dziś właściciele starszych kin studyjnych wspominają, jak grupy wiernych próbowały blokować wejście na pokazy. Chociaż protest przyczynił się do popularności filmu, przyćmił niestety jego prawdziwą treść i przesłanie. Teraz możecie wrócić do niego na Outfilmie!

„Ksiądz” do zobaczenia od 23 marca.

 

 

 

SUBSKRYPCJA
OUTFILM+
  • Oglądasz bez ograniczeń
  • Rezygnujesz, kiedy chcesz
Zobacz więcej

Aktualności