QUEEROWY BERLIN

Dodano: pt., 2021-09-24 13:30 , ostatnia zmiana: pon., 2021-09-27 14:18

Od soboty na Outfilmie czeka polska premiera absolutnie hipnotyzującego filmu Boy Meets Boy Daniela Sáncheza Lópeza, wyświetlanego na festiwalach Outfest, Frameline, Inside Out Toronto i Chéries-Chéris. Klubowe spotkanie głównych bohaterów: Johannesa i Harry'ego przerodzi się w wielogodzinny spacer po słonecznym Berlinie. Chillowy after we dwóch pozwala na intymne poznawanie się z odkrywaniem uroków berlińskich parków czy romantycznego wymiaru blokowisk w tle. To świeże ujęcie Berlina “po godzinach”, w którym gejowska historia miłosna wybrzmiewa naprawdę unikatowo. Filmowy potencjał stolicy techno klubów, miasta Love Parade i kolebki seksualnej wolności wykorzystany zostaje również w wielu innych filmach, dziejących się w queerowym Berlinie...

boymeetsboy

Już Berlin Zachodni początku lat 80. stał się przestrzenią do opowiedzenia podwójnego życia nauczyciela geografii, który za dnia oddaje się pracy w szkole, a nocami odkrywa uroki gejowskich pikiet. Doceniony przez krytykę Taksówką do klozetu Franka Ripploha to kultowy komediodramat bez cenzury, w którym reżyser sam wciela się w rolę Pana Ripploha o dwóch obliczach. Obok sal lekcyjnych i męskich szaletów przeniesiemy się też na szampańskie dansingi i zimowe berlińskie plenery.
 

taxi

W tej samej dekadzie Berlin okazał się świetnym miejscem do nakreślenia miłości podzielonej żelazną kurtyną. Po wschodniej stronie muru to pełnometrażowy debiut Wielanda Specka - legendy niemieckiej kultury LGBT+, współtwórcy nagrody Teddy. Historia pary gejów, którzy mieszkają po przeciwnych stronach muru inspirowana była osobistym doświadczeniem reżysera. Dziś film nabiera dokumentalnego wymiaru - zachwyci zwłaszcza miłośników_czki ejtisowych klimatów. Chociaż już w swoim czasie film został ciepło przyjęty przez widownię - zdobył nagrodę publiczności na międzynarodowym festiwalu Frameline w San Francisco.
 

westler

Z kolei oblicze współczesnego Berlina można odkryć chociażby w trzeszczącym skórą i błyszczącym brokatem buntowniczym filmie Yony’ego Leysera Pożądanie cię wyzwoli. Amerykański pisarz wraz z wyzwoloną przyjaciółką bi odwiedzają Berlin. Chłopak poznaje tam rosyjskiego sexworkera, który staje się jego kochankiem i przewodnikiem po undergroundowych pulsujących w rytmie techno imprezach w jednej z najstarszych gejowskich dzielnic świata - Schöneberg. Z czasem Rosjanin okazuje się transkobietą. Artystowskiego kolorytu filmowi nadaje obsada z “matką chrzestną punk rocka” Niną Hagen i queerowymi wykonawcami: Peaches oraz Blixą Bargeldem we własnej osobie, a to tylko niektóre z barwnych postaci!
 

desire

Jednak ciągłe odurzanie się i bycie na wiecznym rauszu może mieć też zgubne konsekwencje, co widać w Darkroomie słynnego queerowego twórcy Rosy von Praunheima. Przekonał się o tym Lars z Berlina, eksperymentujący z popularnym narkotykiem, do którego przedawkowania wystarczą dosłownie mililitry. Cienka granica między rozkoszą a zbrodnią sprawia, że Berlin jawi się tu w znacznie ciemniejszych barwach. Oparta na faktach kryminalna historia głównego bohatera kontrastuje z neonową estetyką filmu.
 

darkroom

Rok tygrysa Tora Ibena to trzymający w napięciu thriller, który także pokazuje mroczne oblicze Berlina. Nakładanie kolejnych masek przez Toma stwarza atmosferę tajemnicy, która jednocześnie przeraża i fascynuje. Anonimowa wolność, jaką zapewniają berlińskie ulice sprawia, że introwertyczny chłopak z czasem nabawia się obsesji. Makabryczne fantazmaty z pogranicza rzeczywistości i fikcji, kłębiące się w głowie głównego bohatera, trzymają w napięciu do samego końca.

roktygrysa

Berlin to miasto, w którym wszystko się może zdarzyć. Dajcie się porwać obietnicy nieskrępowanej wolności, która spełnia się kiedy “boy meets boy” i nie tylko.

 

SUBSKRYPCJA
OUTFILM+
  • Oglądasz bez ograniczeń
  • Rezygnujesz, kiedy chcesz
Zobacz więcej

Aktualności