Miesiąc Dumy na Outfilmie

Dodano: pon., 2020-06-01 12:04 , ostatnia zmiana: śr., 2020-06-17 15:56

Czerwiec to miesiąc niezwykle ważny dla całej społeczności LGBTQ+

Obchodzimy go jako Miesiąc Dumy, wspominając zamieszki w Stonewall Inn, które dały początek ruchowi walk o prawa osób LGBT+

W związku z epidemią koronawirusa nie możemy spotkać się w tym roku na ulicach naszych miast podczas parad, jednak nadal przepełnia nas tęczowa duma i chcemy ją celebrować razem z Wami! Dlatego postanowiliśmy obchodzić ten miesiąc w wyjątkowej, filmowej atmosferze. Przygotowaliśmy dla Was 4 seanse, każdy z nich odbędzie się w każdą niedzielę czerwca, każdy w szczególnym partnerstwie.

Miesiąc Dumy otworzy pokaz filmu "W Kręgu" pod patronatem Vogue Polska - 7 czerwca

w kregu

Zurych, połowa lat 50. Nieśmiały młody nauczyciel Ernst Ostertag przyłącza się do stowarzyszenia wydającego magazyn „Der Kreis”. Tam poznaje artystę drag queen Roebiego Rappa. Chociaż Ernst i Roebi zakochują się w sobie, jednak bardzo dużo ich dzieli. Dla Roebiego jest to pierwsza prawdziwa miłość, która sprawia, że chłopak rozkwita. Ernst natomiast boi się, że jego związek nie zostanie zaakceptowany przez jego arystokratyczną rodzinę, a także, że może przeszkodzić mu w wykonywaniu zawodu nauczyciela. Sytuacja komplikuje się, kiedy w kręgu społeczności „Der Kreis” dochodzi do serii morderstw. Policja przeprowadza upokarzającą inwigilację osób należących do stowarzyszenia. Rozpoczynają się pierwsze prześladowania gejów w liberalnej dotąd Szwajcarii.

 

14 czerwca zobaczymy film "Lato" razem z Grupą Stonewall

Lato

Anne (Sigrid ten Napel - nagroda dla Najlepszej Aktorki Iris Prize 2015) ma 16 lat i mieszka w małej miejscowości w Holandii. Jedyną atrakcją w okolicy jest elektrownia, w której pracują wszyscy dorośli. Latem, kiedy nie ma szkoły, nuda staje się nie do zniesienia. Jednak pewnego dnia wszystko się zmienia. Na swoim motorze i w skórzanej kurtce przyjeżdża Lena. Większość mieszkańców odrzuca nieznajomą, ale Anne szybko odkrywa, że mają ze sobą dużo wspólnego.

Lato to nie tylko subtelny film o młodzieńczym zauroczeniu i odkrywaniu swoich pragnień. Opowiada też o odwadze bycia innym szczególnie tam, gdzie wszystko wydaje się być takie samo. Takim właśnie miejscem - jednolitym i podporządkowanym tradycyjnym wartościom - może być tak samo polska prowincja jak i holenderska. Historia Leny i Anne przywołuje na myśl pochodzący z tego samego kraju film Boys, który w podobny sposób opowiada o relacji dwóch chłopców.

 

21 czerwca pod matronatem Kayah będzie można obejrzeć film "W jego oczach"

w jego oczach

Takich sojuszniczek, jak Kayah potrzebuje ruch LGBT+ Na początku miesiąca, w ramach Pride Month, nakładem wydawnictwa Kayax wypuszczona została składanka „Music 4 Queers & Queens”, na której swoje utwory prezentuje czołówka polskiej sceny muzycznej, polskie drag queens i debiutujący artyści. Teraz Kayah wspiera naszą akcję i wybrała dla Was film, który sama chce obejrzeć tego wieczoru!

„W jego oczach” to film, który skupia się na rodzącej się seksualności niewidomego chłopca. Dorastanie jest takim okresem w życiu, kiedy odkrywamy na nowo siebie, a seksualność jest zazwyczaj powiązana ze zmysłem wzroku. W takim razie w jaki sposób ktoś, kto nie widzi, dowiaduje się, że jest dla kogoś atrakcyjny? Co więcej, na podstawie czego osoba, która nigdy nie widziała ani mężczyzny ani kobiety, określa swoją orientację seksualną? Tego wszystkiego dowiadujemy się poznając życie Leonarda. Poza tym, że jest niewidomy, jeszcze jedna cecha wyróżnia tego bohatera: jest gejem.

 

28 czerwca Miesiąc Dumy na Outfilmie zakończymy seansem filmu "Are You Proud" poprzedzonym wywiadem z jego reżyserem - Ashleyem Joinerem 

are you proud

Film dokumentalny o historii ruchu LGBT+ w Wielkiej Brytanii. Materiały archiwalne i najnowsze wywiady składają się na swoisty hołd dla społeczności, aktywistów i najważniejszych wydarzeń na drodze do zagwarantowania osobom LGBT+ ich fundamentalnych praw. Mimo osadzenia w brytyjskiej historii, „Are You Proud?” porusza uniwersalne kwestie praw osób LGBT+ i w ogóle praw człowieka i aktualnych zagrożeń, przed jakimi stajemy na całym świecie, również w Polsce.

Reżyser Ashley Joiner: Kilka lat temu mama mojego partnera zapytała, czy wybieram się na Pride. Odpowiedziałem, że nie. Nie czułem nic wspólnego z tym, czym Pride wydawał mi się być. Wówczas ona odpowiedziała, że nie znam swojej historii. I miała rację. Odkrywanie naszej historii pozwoliło mi zrozumieć, skąd wziął się mój strach i wstyd, kiedy byłem młodym gejem. Wiedziałem, że muszę zrobić ten film, żeby inne osoby LGBT+ nie musiały czuć tego samego.

SUBSKRYPCJA
OUTFILM+
  • Oglądasz bez ograniczeń
  • Rezygnujesz, kiedy chcesz
Zobacz więcej

Aktualności