Historia najbardziej znanej tęczy. “Punkt Zapalny” premierowo na Outfilmie!

Dodano: pt., 2021-04-09 13:25 , ostatnia zmiana: pt., 2021-04-09 14:30

Jeden z najlepszych polskich filmów dokumentalnych o tematyce LGBT już od 10 kwietnia na Outfilmie. Kto w Polsce najbardziej boi się tęczy i dlaczego? Obejrzyj i dowiedz się, jaka była historia tęczy, która wywołała ogólnopolską dyskusję społeczną.

punkt zap

"Punkt Zapalny" - premiera 10 kwietnia!

Tęcza na Placu Zbawiciela - miała stać trzy miesiące, została trzy lata. Stała się symbolem Warszawy i rozpoczęła jedną z największych w Polsce debat na temat tolerancji. Wokół niej gromadzili się mieszkańcy, społeczność LGBT, artystki i artyści, sojusznicy i sojuszniczki walczący o równość oraz skrajnie prawicowe formacje polityczne i Młodzież Wszechpolska. Ta z pozoru niewinna instalacja artystyczna wstrząsnęła polską debatą publiczną i wprowadziła temat homofobii do polskich mediów.

 

tęcza

"Punkt Zapalny" to opowieść o tęczy, niezapomnianej instalacji autorstwa Julity Wójcik. Artystka tworzyła swoją tęczową instalację w pogodnej i inspirującej atmosferze Domu Pracy Twórczej Wigry, z myślą o wielu znaczeniach i konotacjach przywoływanego symbolu – wszystkich pozytywnych. Wkrótce jednak, gdy kolorowy i łączący w zamierzeniu projekt stanął na warszawskim Placu Zbawiciela, okazał się dla niektórych nie do zniesienia. Jednoznacznie kojarzona ze społecznością LGBT+ tęcza płonęła siedem razy. Film jest próbą wsłuchania się w dyskurs wokół symbolu tęczy, podsumowania i zrozumienia go. To niezwykle ciekawe poszukiwanie klucza do odczytania wielowymiarowego znaku otwartego i ukazania szerokiemu odbiorcy roli sztui współczesnej w przestrzeni publicznej.

punkt