ACT UP cisza=śmierć

Dodano: pt., 2020-04-17 12:07 , ostatnia zmiana: pt., 2020-04-17 12:12

Akcja „120 uderzeń serca” osadzona jest w latach dziewięćdziesiątych i ukazuje działania organizacji ACT UP Paris. Reżyser filmu Robin Campillo oraz scenarzysta Philippe Mangeot wykorzystali w nim swoje osobiste doświadczenia z ACT UP. Przedstawiamy historię tej grupy i jej wpływ na warunki życia osób LGBT we Francji.

ACT UP (AIDS Coalition to Unleash Power) powstało w marcu 1987 roku w Nowym Jorku. Do głównych celów organizacji należy przede wszystkim bezpośrednie działanie na rzecz osób chorych na AIDS i przeciwdziałanie pandemii AIDS, poprzez wymuszenie wprowadzenia ustawodawstwa, badań medycznych i leczenia oraz polityki, które zmniejszą ryzyko utraty zdrowia i życia i ostatecznie doprowadzą do zakończenia choroby. Wśród akcji zorganizowanych przez grupę można znaleźć np. protesty na Wall Street w walce o eksperymentalne leki, przykuwanie się do balkonu vip-ów nowojorskiej giełdy papierów wartościowych by wyrazić sprzeciw wobec wygórowanych cen jedynego dostępnego leku, albo demonstrację w siedzibie Administracji Żywności i Leków, która okrzyknięta została największą demonstracją od czasu protestu przeciwko wojnie w Wietnamie. Symbolem organizacji stał się obrócony różowy trójkąt oraz hasło „Cisza = Śmierć”.

ACT UP Paris powstało w czerwcu 1989, na wzór amerykańskiego modelu. Celami paryskiego oddziału organizacji były przede wszystkim informowanie mediów o epidemii AIDS, aby wywrzeć nacisk na polityków w celu poprawy wizerunku i zagwarantowania wsparcia pacjentom wykluczonym (ze względu na płeć, orientację seksualną, ale również narkomanom, więźniom, prostytutkom). Działania ACT UP często wymierzone były przeciwko konkretnym instytucjom, takim jak np. Kościół katolicki – już sześć miesięcy po założeniu ACT UP Paris wywiesiło transparent na wieżach katedry Notre-Dame w Paryżu, by potępić postawę Kościoła. W 1991 przerwano też nabożeństwo Wszystkich Świętych w tejże katedrze, aby zaprotestować przeciwko pozycji Kościoła wobec używania prezerwatyw.

ACT UP Paris do dziś pozostaje jedną z najważniejszych organizacji walczących o prawa osób LGBT we Francji. Priorytetem organizacji pozostaje życie i zdrowie milionów ludzi zarażonych wirusem HIV na całym świecie, którzy zmagać się muszą z wysokimi kosztami leczenia oraz brakiem leków generycznych. Poza szeregiem sukcesów dotyczących profilaktyki i poprawy sytuacji osób zarażonych lub zagrożonych zarażeniem HIV, Francja na przestrzeni 30 lat od czasu założenia Act Up doczekała się konkubinatów (1993, przyznanie parom homoseksualnych części praw), związków partnerskich (1999) i wreszcie w 2013 roku równości małżeńskiej. To jedno z najbardziej postępowych i tolerancyjnych państw na świecie (już w 2006 roku poparcie dla legalizacji małżeństw homoseksualnych wyraziło 62% Francuzów). 


 

SUBSKRYPCJA
OUTFILM+
  • Oglądasz bez ograniczeń
  • Rezygnujesz, kiedy chcesz
Zobacz więcej

Aktualności