11. EDYCJA LGBT FILM FESTIVAL!

Dodano: czw., 2020-02-27 15:12 , ostatnia zmiana: pt., 2020-02-28 22:23

 

Program rozpoczynającego się wkrótce LGBT Film Festival jak co roku obfituje w ciekawe queerowe produkcje z całego świata. I jak co roku, odwiedzą one największe polskie miasta!

Tegorocznym filmem otwierającym festiwal będzie „A potem tańczyliśmy” (ang. And then we danced)- wielokrotnie nagradzany film o miłości, pasji i tańcu. Był oficjalnym kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Jego premiera w Gruzji wywołała fale protestów podobną do tej, jaka odbyła się w czasie premiery filmu „Ksiądz”. Sam reżyser pisze, że film jest jego odpowiedzią na to, jak podczas próby zorganizowania parady równości w Gruzji uczestnicy zostali zaatakowani przez tysiące wierzących.

Film łączy dwa różne ze sobą światy. Stary, reprezentujący swoje tradycje za pomocą tańca i nowy, którym jest ukazanie romansu dwóch tancerzy. Merab, główny bohater musi się zmierzyć ze swoją konserwatywną rzeczywistością, po to by móc kochać Irakliego. „A potem tańczyliśmy” trafi wkrótce na ekrany polskich kin, a potem także na Outfilm!

 

I wtedy tańczyliśmy, reż. Levan Akin
„A potem tańczyliśmy” reż. Levan Akin

 

Drugim tytułem jest „Normal” wyreżyserowany przez Adele Tulli. Został on nominowany do nagrody Teddy Awards 2019 na festiwalu filmowym w Berlinie. Pokazuje analizę norm i oczekiwań społecznych wobec każdej z płci we współczesnym świecie.

 

Normal,reż. Adele Tulli
„Normal”, reż. Adele Tulli

 

W ramach festiwalu będzie można także zobaczyć niezwykle mądry i pełen empatii, debiutancki film rumuńskiego reżysera Mariusa Oltenau - „Monsters”. Opowiada on o dwojgu ludzi obserwujących swój rozpadający się związek niczym rozmontowywany powoli budynek, w którym nie ma już nikogo. Obraz nagrodzony przez jury pisma „Tagesspiegel” jako najlepszy film na MFF w Berlinie 2019 oraz Grand Prix na MFF w Sofii 2019.

 

„Monsters”, reż. Marius Oltenau
„Monsters”, reż. Marius Oltenau

 

Festiwal zamknie „Wstrząs” („Temblores”) w reżyserii Jayro Bustamantego. To poruszające studium wciąż aktualnych, społeczno-religijnych mechanizmów opresji. Nominowany do nagrody Teddy w Berlinie 2019, najlepszy film na festiwalu w San Sebastián 2019.

 

„Wstrząs”, reż. Jayro Bustamante
„Wstrząs”, reż. Jayro Bustamante

 

Pełen repertuar 11. edycji festiwalu pojawi się już niebawem. Tymczasem, sprawdźcie w których miastach odbędą się festiwalowe pokazy. Śledźcie wydarzenia w Waszych ulubionych kinach i nie przegapcie najlepszych queerowych produkcji tego roku!

 

WARSZAWA – Kinoteka, 17-24 kwietnia
POZNAŃ – Kino Pałacowe, 17-22 kwietnia
ŁÓDŹ – Kino Bodo, 19-26 kwietnia
KATOWICE – Drzwi Zwane Koniem, 20-24 kwietnia
GDAŃSK – Klub Żak, 1-7 maja
KRAKÓW – Kino Pod Baranami, 4-7 maja
SZCZECIN – Inkubator Kultury INKU, 8-10 maja
WROCŁAW – Kino Nowe Horyzonty, 15-19 maja
BYDGOSZCZ – Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, 22-24 maja 

SUBSKRYPCJA
OUTFILM+
  • Oglądasz bez ograniczeń
  • Rezygnujesz, kiedy chcesz
Zobacz więcej

Aktualności