31 marca Dniem Widzialności Osób Transpłciowych 🏳️⚧️🏳️⚧️
Bądźmy wrażliwi na na problem dyskryminacji osób transpłciowych!
Nie wiesz? Dowiedz się - wejdź na tranzycja.pl, a uzyskasz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.
#JestemPrzeciwTransfobii
Poniższa kolekcja to jedno z naszych działań w kierunku zwiększenia widoczności osób transpłciowych. Zapraszamy do pięknych opowieści, przedstawiające odrzucenia i opresję ze strony społeczeństwa, ale również radość i poruszającą drogę do wyzwolenia z piekła własnego ciała. Całą paletę niesamowitych portretów osób transpłciowych dostaniecie w serialu dokumentalnym "Jestem chłopakiem czy dziewczyną?" W "Out" poznacie również relacje osób transpłciowych z ich coming outów przed bliskimi. Doskonałym dokumentem jest film "Man Made", który przedstawia skomplikowaną sytuację osób transpłciowych w świecie sportu. Szczególnie polecamy wzruszającą "Girl" Lukasa Dhonta o baletnicy uwięzionej w ciele chłopaka, a także "Unsound", w którym znajdziecie również reprezentację osób z niepełnosprawnością. O ciężkiej relacji młodej transpłciowej osoby i jej ojca pięknie opowiada francuska "Lola".
Girl
Lara marzy o staniu się kobietą i karierze tanecznej. Przed nią wyjątkowy, lecz niełatwy czas wchodzenia w dorosłość, doświadczania nowych pragnień, tworzenia się tożsamości. „Girl” to dojrzałe, poruszające kino o trudnej akceptacji własnego ciała i wyczerpującej walce z jego ograniczeniami, ale również pełna emocji historia o podążaniu za marzeniami. W roli tytułowej, nagrodzony w Cannes, zjawiskowy Victor Polster.
Lola
Lola skończyła niedawno 18 lat, jest dziewczyną, która przechodzi tranzycję i właśnie dowiedziała się, że została zakwalifikowana na operacje z nią związane. Niestety krótko po tym przyszła też informacja, że zmarła jej ciężko chora mama, która do tej pory jako jedyna pomagała jej finansowo. Spełniając ostatnie życzenie mamy, Lola i jej ojciec (świetna rola gwiazdy francuskiego kina, nagrodzonego w Cannes za „Pianistkę”- Benoit'a Magimel'a), który wcześniej wyrzucił ją z domu i z którym nie miała kontaktu od dwóch lat, wyruszają do ich rodzinnego domu, aby zawieźć tam prochy.
Adam
Prezentowany na Festiwalu Sundance, nagrodzony na Festiwalu Outfest i czeskim Festiwalu Mezipatra „Adam” to inteligentny i przewrotny komedio-dramat.
Nastoletni Adam spędza swoje ostatnie licealne wakacje w Nowym Jorku u swojej starszej siostry, zaangażowanej w lokalną scenę trans. Na jednej z imprez przez pomyłkę zostaje wzięty za trans chłopaka. Nie prostuje tego natychmiast, żeby zostać łatwiej zaakceptowanym w nowym towarzystwie. Jednak kłamstwo z biegiem czasu staje się coraz trudniejsze do utrzymania.
Gorzkie lata
Nazywał się Mario lub - jeśli wolisz - Maria.
Mario Mieli był czołową postacią włoskiego ruchu gejowskiego lat siedemdziesiątych. Był aktywistą, intelektualistą, pisarzem i performerem, kluczową postacią we włoskiej panoramie kulturalnej w tamtym czasie. Choć prowokował i był innowatorem, dziś jego myśl została całkowicie zapomniana. Skomplikowane relacje z rodzicami, rodzący się ruch walki o prawa osób LGBT, intensywna i trudna historia miłosna i wczesna śmierć - wszystko to składa się na poruszający, filmowy portret Maria.
Unsound
Noah jest gitarzystą grającym w zespole. Gdy w trakcie koncertu zaczyna odczuwać brak satysfakcji, podejmuje decyzję o odejściu z grupy. Wraca do domu swojej matki w Sydney, gdzie ma nadzieję odnaleźć inspirację i spokój. Jednak rany z przeszłości sprawiają, że zaczyna szukać pocieszenia gdzie indziej. Trafia do nocnego klubu i lokalnego centrum dla niesłyszącej społeczności. Tam poznaje trans-chłopaka Finna. Noah angażuje się w relację z Finnem, pracę w centrum i w klubie, któremu grozi zamknięcie.
Film dostępny z napisami dla osób niesłyszących i słabosłyszących.
Jestem chłopakiem czy dziewczyną?
"Jestem chłopakiem czy dziewczyną?" to seria, która pokazuje, odkrywa, celebruje 10 niezwykłych, osobistych historii transpłciowych kobiet i mężczyzn z całej Kanady.
Nowe odcinki z polskimi napisami dostępne co środę tylko dla subskrybentów Outfilmu.
Veneno
Biograficzna opowieść o La Veneno, transpłciowej ikonie i osobowości telewizyjnej oraz tych, którzy ją otaczali.
Upiór w saunie
Hiszpańska queerowa reinterpretacja „Upiora w operze” – jednego z najważniejszych hitów na Broadwayu, najbardziej dochodowego musicalu w historii.
Javi chce marzy o tym, żeby zostać piosenkarzem. Udaje mu się zatrudnić w niezwykle popularnym gejowskim klubie… z saunami. Wkrótce odkrywa jednak mroczną tajemnicę tego miejsca.
Rozśpiewana historia naznaczona pożądaniem, miłością i śmiercią.
- Zaloguj lub zarejestruj się aby dodawać komentarze