Dear Fredy /
Dear Fredy

Dear Fredy /
Dear Fredy

Ocena: 4.4 / 5 (35 głosów)

Opis

Fredy Hirsch, niemiecki Żyd i homoseksualny mężczyzna, miał zaledwie 19 lat, kiedy ogłoszono ustawy norymberskie. Wtedy postanowił wyemigrować do Czechosłowacji. Został tam nauczycielem wychowania fizycznego w żydowskim klubie Makkabi Brno i szybko stał się ważną postacią w życiu swoich uczniów. Po deportacji Żydów do Getta Theresienstadt objął opiekę nad ponad 4 tysiącami młodych ludzi. W wrześniu 1943 roku został przetransportowany do obozu Auschwitz-Birkenau, ale nie poddał się. Przekonał doktora Mengele do stworzenia osobnego baraku dla dzieci i młodzieży w obozie familijnym dla Żydów z Theresienstadt.

Paradoksalnie to właśnie tam po raz pierwszy sam zaznał życia wolnego od homofobii. Związał się z innym mężczyzną i żył tak otwarcie, jak było to możliwe. Działając w konspiracji z innymi członkami obozowego ruchu oporu, brał udział w przygotowywaniu powstania, do którego nigdy nie doszło. Okoliczności jego śmierci pozostają do dziś tajemnicą, którą próbuje rozwiązać film Rubiego Gata.

Fredy Hirsch to kolejna osoba, której życie stało się świadectwem losów homoseksualnej społeczności w czasie II wojny światowej.

Komentarze

Film dosonały O takim miłosniku dzieci jak nasz Korczak. Wszedzie sa tacy ktorzy preferuja dzieci i oni jak widac tez sa anilami dla dzieci. Zaskoczony jestem, ze Teresin to byl luksusowy oboz, gdzie ludzie zyli jak w drogim sanatorium. Wiec niemcy potrafili tez zydow otaczac lususami. Zastanawia mnie, jak Fredi zdobyl tak silna pozycje w obozach? Mysle, ze sypial z niemcami i dawal im dzieci do lozka. Niejasne jest jak zginal, dlaczego...to tajemnica do rozwiklania. Film bardzo wciaga i jest doskonalym dokumentem.