Intryga /
La macchinazione

Strona archiwalna

Kłopot z odtwarzaniem

Sprawdź połączenie z internetem i spróbuj ponownie.

Zobacz wskazówki i pomoc

Zainstaluj Adobe Flash

Twoja przeglądarka wymaga zainstalowania darmowej wtyczki Adobe Flash.

Kliknij aby pobrać

Zobacz także wskazówki i pomoc
aby przejrzeć listę zalecanych przeglądarek dla Twojego systemu.

Ten film nie jest już dostępny z powodu zakończenia licencji.

Intryga /
La macchinazione

Ocena: 3.3 / 5 (67 głosów)

    Dlaczego warto obejrzeć

  •   Różne oblicza Pasoliniego, który nie ukrywał swojej orientacji
  •   Kulisy powstawania skandalicznego filmu „Salo, czyli 120 dni Sodomy”
  •   Włoskie kino o kinie w najlepszym wydaniu

Opis

Jest rok 1975, włoski reżyser Pier Paolo Pasolini pracuje nad montażem kontrowersyjnego filmu „Salo, czyli 120 dni Sodomy”. W pewnym momencie wszystkie materiały związane z filmem zostają skradzione. Tak rozpoczyna się tytułowa intryga, która prowadzi do tragicznej śmierci reżysera.

Pasoliniego znaleziono martwego w nocy z 1 na 2 listopada 1975 roku na plaży w Ostii, na kilka tygodni przed premierą jego ostatniego filmu.

„Salo, czyli 120 dni Sodomy”, nad którym pracuje Pasolini,  to film nawiązujący do powieści Markiza de Sade. Jego akcja rozgrywa się we Włoszech na przełomie 1944 i 1945 roku. Mieszkający w willi panowie wraz z towarzyszącymi im kobietami dobierają sobie spośród okolicznej ludności ofiary drastycznych, wyuzdanych orgii. Sceny brutalnego seksu i okrucieństwa szokują do dziś. W wielu krajach zabroniono dystrybucji tego filmu. Mimo tego, za wielu uważany jest za dzieło wybitne.

„Intryga” pokazuje nie tylko twórcze dokonania Pasoliniego i jego tragiczną śmierć, ale także bez cenzury mówi o jego prywatnym życiu i romansach z innymi mężczyznami. Pasolini nie ukrywał swojej homoseksualności, mimo że to nie było łatwe we Włoszech w latach 70-tych.

Reżyser „Intrygi” David Grieco pracował z Pasolinim jako jego asystent. Na ekranie pojawiają się gwiazdy włoskiego kina jak Massimo Ranieri nagrodzony w Annecy za główną rolę, a także Matteo Taranto, którego możecie pamiętać jako Domenico w „Mine Vaganti. O miłości i makaronach”
 

Obrazki

Komentarze

Uwielbiam filmy Pasoliniego. Chociaż stare, to mają ten wyjątkowy klimat. Nikomu innemu nawet nie udało się do niego zbliżyć. Z przyjemnością obejrzę film o samym Pasolinim. Czekam na premierę.

Kolejny film o Pasolinim, odważnym twórcy z wartościowymi poglądami filozoficznymi. Muzyka Pink Floyd.

właśnie że nie działa. co jest?!
Już po raz drugi próbuję...

Wciągający i intrygujący film o roli odważnego twórcy w dzisiejszych podłych czasach, pełnych przemocy i brudu...

Przejmująca i wciągająca sprawa jego ostatnich dni z życia. Świetnie zrealizowany także obraz ówczesnej polityki Włoch. O niebo lepszy film niż "Pasolini" Abla Ferrary.

Przyzwoity film o kontrowersyjnym artyście - Massimo Ranieri wygląda jak sobowtór Pier Paola. Sama historia to bardziej political thriller niż opowieść o Pasolinim - geju, ale pokazuje mroczne czasy włoskiej rzeczywistości z lat 70-tych, gdzie porwania, terror i krwawe zamieszki były na porządku dziennym.

Zobacz także