Rok tygrysa /
Jahr des Tigers

Rok tygrysa /
Jahr des Tigers

Ocena: 3.0 / 5 (302 głosy)

    Dlaczego warto obejrzeć

  •   nowy thriller twórcy filmów "Jej kuzyn" i "Zabójczo przystojny"
  •   mroczna historia o obsesji i pożądaniu
  •   surrealistyczna i pełna symboli

Opis

Tom jest zamkniętym w sobie chłopakiem, który mieszka ze swoją matką i siostrą. Kolekcjonuje maski, w których włamuje się do cudzych domów. Kiedy pewnej nocy trafia do mieszkania przystojnego nauczyciela historii, zaczyna mieć na jego punkcie obsesję.

W swoim nowym thrillerze Tor Iben, niemiecki reżyser znany z takich filmów jak Jej kuzyn czy Zabójczo przystojny, zaciera granice między rzeczywistością i fantazją, pokazując mroczną stronę pożądania. To na pozór prosta historia młodego, samotnego chłopaka, który zaczyna prześladować przystojnego nieznajomego. Między całkiem różnymi mężczyznami rozgrywa się niebezpieczna gra, w wyniku której na jaw wyjdą głęboko tłumione pragnienia.Ten film to próba spojrzenia w otchłań gejowskiej historii i zauważenia znaków, które ta historia pozostawiła  - mówi Tor Iben, reżyser -To coś szczególnie dla tych, którzy lubią mroczne historie i filmy z artystycznym zacięciem.

„Rok tygrysa to film o pojedynku ze sobą, ale też z innymi mężczyznami (...) Iben uraczył nas kolejnym studium męskości − lepszym niż jego poprzednie filmy, bo ryzykownie niedopowiedzianym. W jego nowym filmie to właśnie tajemnica jest w mężczyznach najbardziej pociągająca." Albert Nowicki, Filmawka - pełna recenzja tutaj.

 

Obrazki

Komentarze

dałem tylko 1 * bo mniej już nie można. Tak głupiego filmu jaki nam zaserwowali już dawno tu nie było.

Bardzo slaby jednie Outfilmowi mogę podziękować ze zyskałem 6 pkt za polski plakat opis i tytuł do filmwebu czekają w kolejce do weryfikacji.

Jedna gwizdka to i tak dużo, jak na to coś. Ani akcji, ani nie ma na co popatrzeć.

Jeden z najlepszych filmów jakie ostatnio tutaj widziałem. Zdecydowanie nie dla każdego, co widać zresztą po komentarzach. Film przepełniony symboliką odnoszącą się do tożsamości. Surrealistyczny a momentami oniryczny klimat dopełnia wymowę filmu. Doskonała muzyka. Oby więcej takich filmów - jak ktoś powiedział - dla psychopatów! Gorąco polecam!!!

Zazwyczaj nie komentuje, ale tym razem zabiorę głos - Totalne DNO! mniej niż 1!

Ciemny, bardzo mroczny film, który uchyla drzwi do zakręconego umysłu z reguły całkowicie niedostępnego dla przeciętnego zjadacza chleba. Nie starałem się zrozumieć bohatera, nie o to mi też chodziło, ale zafascynował mnie na swój sposób sobą i swoim sposobem myślenia. Może nie zrozumiałem, ale na pewno zobaczyłem, zacząłem myśleć i zastanawiać się. A tego właśnie od filmu oczekuję: żeby mi dał do myślenia, dorzucił do pieca. Do tego niesamowita muzyka. Całość to rzadka, choć niejako perwersyjna przyjemność.

Film mi się podobał, kiedy czytałem pierwsze komentarze zaczynałem tracić ochotę, jednak nie jest zły. Taki tajemniczy trochę, wciągnął mnie całkiem nieźle. 3/5

Dałem 4/5. A może za mało? Albo za dużo!. Żebym tylko wiedział po jakiego grzyba on do niego chodził? i czy tamten tak naprawdę cieszył się z tych odwiedzin czy też nie? A myślałem że coś kumam.I te maski. TAJEMNICA.

Film niesamowity, inteligentny, psychodeliczny z fantastycznym klimatem, mrocznym, świetną muzyką i zdjęciami. Do tego z całkiem niebanalnie pokazanym przesłaniem. Baaardzo dobry, zapadający w pamięć. Polecam!! Z chęcią spędzę wieczór z innymi filmami T. Ibena

Film wymaga skupienia, nie jest to kino popularne i nie jest to film dla wielbicieli efektów specjalnych. Jest nieco mistyczny, nieco psychodeliczny, jest też symboliczny.
Dobre, zmuszające do myślenia kino, dobra muzyka ale b. nierówna gra aktorska i moim zdaniem takie sobie zdjęcia. Można było lepiej ten film posklejać.

Film zakręcony, ale wart był zobaczenia. Nie warto sugerować się opiniami. Uwaga - akcja nie jest wartka!

Przez długi czas zastanawiałem się 2 czy 3, 2 czy 3, 2 czy 3 ? Ale po zapaśniczej scenie w lesie :D :D :D :D buhahaa daje temu filmowi 2.

Osobiście lubię takie…

Lubie takie ciekawe i tajemnicze filmy gdzie starasz się zrozumieć co autor chciał pokazać. Ale ten naprawdę nie jest wart głębszej analizy :) Przekaz filmu jest prosty i nie popieram tego.

Interesująca próba pokazania czegoś więcej. Jest niepokojąco cichy bohater, który nie tyle żyje co prześlizguje się po codzienności. Dziwny, nieco odrealniony i wyobcowany szuka schronienia w maskach. Czytelna przenośnia do losu jednostki w obecnym, oszalałym na punkcie kategoryzowania społeczeństwie. Najchętniej wszystkich do osobnej szufladki. Toma trudno sklasyfikować - czy jest on zwykłym introwertykiem czy socjopatą czy fetyszystą czy drobnym złodziejaszkiem? A może nieudanym synem i bratem, obijającym się bez pracy i wyskakującym na szybkie numerki z Grindra czy najbliższej pikiety. A może wszystkim po trochu. Prawdziwą twarz pokazuje gdy ulega zauroczeniu przystojnym wykładowcą uczelni. Trochę jest przy tym psychopatą ale okazuje się to tylko lekkim bzikiem. Z gorszymi, wewnętrznymi demonami musi się zmierzyć sam. Czy mu się to udaje? Czy osoby takie jak Tom w ogóle są zdolne do zaznania ukojenia i spełnienia?Pytanie reżyser zostawia otwarte.
Co do jakości filmowej - jest solidnie, nieco eksperymentalnie (tym razem w dobrym tego słowa znaczeniu) ale bez przegięć. Nastrój potęguje świetna muzyka i czasami niezłe zdjęcia. Jean Denis ma sporo charyzmy i przykuwa uwagę. Scenariusz jest nieco dziurawy ale odpuszczam za bardzo oszczędne w środkach aktorstwo. W porównaniu do "Zabójczo przystojnego" reżyser zrobił milowy krok w kierunku profesjonalnego kina i za to plus. A że nie jest to film dla każdego to już zupełnie inna sprawa.

Niesamowity film! Genialny wręcz!

Aż szkoda jest pisać cokolwiek w krótkim i banalnym komentarzu. W filmie jest tak wiele elementów godnych podjęcia analizy w długim eseju.

Jestem w szoku. Nie spodziewałem się czegoś tak głębokiego, tak fascynującego, tak subtelnego i jednocześnie tak strasznie tajemniczego.

Film jest dziełem psychologicznym na miarę psychoanalizy Sigmunda Freuda, który wiele dzieł literatury i sztuki rozszyfrował stosując swoją technikę analizy procesów psychicznych - przede wszystkim tych nieświadomych.

Oczywiście powierzchowny populista przy tym filmie będzie się nudził... Ale cóż tak działa umysł...

Tak jak Lars - nauczyciel historii mówi o swoich stanach psychicznych wprost, tak główny bohater niczego słowami nie ujawnia. Film zmusza widza do myślenia o tym, co dzieje się w umyśle Toma. I ten proces nazywamy "mentalizacją". Ci widzowie, u których mentalizacja nie rozwinęła się prawidłowo, którzy mają utrudniony dostęp do własnych myśli, uczuć, przeżyć i myślenia o tym, tym bardziej ciężko jest im zrozumieć to, co dzieje się w umyśle drugiej osoby, a szczególnie takiej, która niewiele mówi.

Dobry film, trochę thriller. Trzyma w jakimś napięciu i niedopowiedzeniu...no i Tom o magnetycznym spojrzeniu.

Ja polecam, choćby ze względu na symbolikę, którą nie do końca zrozumiałem. I nie jest to film na luźny wieczór.

Mocno tendencyjny, szczególnie sceny na uczelni (jakiś studiów nad homoseksualizmem ?). Bawi mnie ta pseudo intelektualna papka, która wymaga "skupienia" i "zrozumienie symboli". Owszem przybieramy maski, ale bądźmy szczerzy, nie zależy to od seksualności, statusu społecznego, płci, kultury. A tolerancja to nie przyjmowanie tego wszystkiego, kim ktoś jaki jest i z kim sypia ale to co sobą reprezentuję. Dzięki temu można wyrobić sobie szacunek u innych. MOJA OCENA: 1/10

Nie jest dziwne, że reżyser o imieniu Thor nawiązuje do mitologii germańskiej i niemieckiego romantyzmu. Połączenie tego, ze zwyczajami i odruchami z życia gejowskiego w jedną całość jako triller było trudne. Nie udało się tylko miejscami. Duży plus za przedstawienie zróżnicowanych sposobów wyrażania emocji wśród gejów pochodzących z różnych środowisk. Element tajemniczości nie zostaje zepsuty przez finalne przedstawienie zjawisk fantastycznych jako realności. Fantazja pozostaje snem czy urojeniem na jawie. Rożne fetysze czy sposoby poznawania partnerów niekoniecznie zawsze aktualne ale werystyczne. Pomysł z fragmentami wykładu jest nie trafiony gdyż przerywa spójność filmu, wyjaśnia się w nim rzeczy oczywiste a i tak widz nie znający kultury niemieckiej pozostanie zdezorientowany i znudzony.

Nietuzinkowy film. Film porusza problem wyzwolenia się jednostki, osiągnięcia dojrzałości, przemiany. Polecam bardzo.

Zobacz także