Mój ojciec /
Retablo

Strona archiwalna

Kłopot z odtwarzaniem

Sprawdź połączenie z internetem i spróbuj ponownie.

Zobacz wskazówki i pomoc

Zainstaluj Adobe Flash

Twoja przeglądarka wymaga zainstalowania darmowej wtyczki Adobe Flash.

Kliknij aby pobrać

Zobacz także wskazówki i pomoc
aby przejrzeć listę zalecanych przeglądarek dla Twojego systemu.

Ten film nie jest już dostępny z powodu zakończenia licencji.

Mój ojciec /
Retablo

Ocena: 4.1 / 5 (200 głosów)

    Dlaczego warto obejrzeć

  •   wyjątkowo emocjonalny i pełen napięcia
  •   obraz życia na odciętej od świata peruwiańskiej prowincji
  •   zdobywca wielu nagród na najważniejszych festiwalach

Opis

Czternastoletni Segundo i jego rodzice mieszkają w małej wiosce w peruwiańskich Andach z dala od cywilizacji. Jego ojciec zajmuje się tworzeniem tradycyjnych ozdobnych ołtarzy i stopniowo uczy syna swojego fachu. Chłopak ma jednak inne marzenia - najchętniej uciekłby ze swoim najlepszym przyjacielem i poszukał pracy w mieście. Pewnego dnia staje się jednak coś niespodziewanego, co całkowicie zmienia życie Segundo.

„Mój ojciec” to opowieść o dorastaniu i stawaniu się mężczyzną na oddalonej od cywilizacji, górskiej prowincji Peru. Pokazuje, z jak wielką presją wiąże się tam życie osób homoseksualnych. To także wyjątkowy portret relacji ojca z nastoletnim synem, która w kulminacyjnym dla chłopaka momencie zostanie wystawiona na ogromną próbę.

Film zdobył szereg nagród na najważniejszych światowych festiwalach - m.in.  nagrodę Teddy za najlepszy debiut i specjalne wyróżnienie Jury na festiwalu w Berlinie. W Polsce nominowany do nagrody dla najlepszego filmu na Netia Off Camera.

 

 

Obrazki

Komentarze

Co za kino! Doskonałe w każdej minucie. Wczoraj Islandia i Serce z Kamienia, dzisiaj Peru ... historia z poniekąd podobną puentą, dwa różne światy i to samo uczucie zachwytu. Oglądajcie!

Znakomity film. Reżyseria, scenografia, dialogi...wszystko najwyższej klasy sztuki filmowej. Oby więcej takich filmów tutaj. Pamiętacie „Pod prąd "? To film tej klasy!

Łał film trudny w odbiorze taki twardy jak kamień , ostry jak nóż , może uszkodzić , niezłe zakończenie

Bardzo dobre kino z bardzo egzotycznego miejsca. I bardzo dobry przykład braku tolerancji w najczystszej postaci w kraju - nomen omen - ultra katolickim, który powinien być przepełniony chrześcijański miłosierdziem i miłością bliźniego. Jak u nas:)
Znakomity wizualnie i aktorsko i przejmujący do bólu. Trudno będzie wyrzucić z pamięci.

Myślałem, że będzie to typowa historyjka, tylko przeniesiona do innego kraju, w inny, górski klimat wioski chyba gdzieś w Andach. Jednak produkcja ta okazała sie zaskakująca nie tyle tematyką, co nietuzinkowym scenariuszem. To on wzniósł ten film na wyżyny, przynajmniej jak dla mnie. Choć dialogi są skromne to jednak wymowne, do tego, co rzadkie, film część treści pokazuje w obrazach. To one są w wielu przypadkach nośnikiem potrzebnych informacji dla zrozumienia działania głównych bohaterów. Pokazują też kulturę tamtego regionu i zachowania społeczności, które oddziaływują na jednostki. Te zachowania są, jak widać w filmie, bardziej emocjonalne jak u nas w EU, ale to też, co było pokazane, jest ich kulturą.
Na uwagę zasługuje główny bohater, który jest młody, a jednak reżyser potrafił tak nim pokierować, by pokazał niezbędne w tym filmie uczucia, szczególne zachowania, reakcje na inne bodźce spływające na niego w tym wieku. To się udało, a często to piszę, że reżyserzy idą na łatwiznę i biorą aktorów znacznie starszych do ról młodocianych, bo łatwiej z takimi się pracuje. Júnior Béjar Roca, który grał głównego bohatera miał na planie filmowym 17 lat.
Film godny polecenia.

Piękny film! Nie dla każdego. Dla wymagających. I mających odrobinę cierpliwości... Ale kino wysokiej jakości. I innej kultury.

Zobacz także