16. edycja LGBT+ Film Festival. Zapraszamy na święto queerowego kina!
Wszystkie festiwalowe filmy dostępne są w ramach subskrypcji. Można też wypożyczać pojedyncze tytuły.
Festiwal online trwa od 18 do 30 kwietnia.
Best Polish (Shorts)
Gorzko (A Cappella)
Pod osłoną codziennych prób chóru kryje się sekret, który Karol i Henryk skrywają od lat. Jako dojrzała para nauczyli się żyć w cieniu, ale jedno zaproszenie może zmienić wszystko. Czy melodia miłości wybrzmi na pełny głos, czy zatonie w ciszy? „Gorzko” to opowieść o odwadze, miłości i drugiej szansie – nawet po latach.
Gay Love Affairs (Shorts)
Bath Bomb
Miłość, obsesja i kąpiel, która zamienia się w najgorszy koszmar. Jordan, perfekcyjny lekarz z wysokimi standardami, podejrzewa swojego narcystycznego chłopaka o zdradę. To, co miało być romantycznym wieczorem w wannie, szybko przybiera mroczny obrót – a woda staje się coraz bardziej czerwona.
Gay Stories (Shorts)
All About My Son
Spotkanie pełne napięcia: Tajska konserwatywna matka i Brytyjczyk, który znał jej zmarłego syna lepiej, niż by chciała. Żałoba, sekrety i kultura na kursie kolizyjnym.
reżyseria i scenariusz: Gin Huang, obsada: Rob Hughes, Chizuko Baynard-Smith, muzyka: Ian Chen, zdjęcia: Aleesha Rane, produkcja: Tajwan, Wielka Brytania 2024, czas: 10 minut, gatunek: film fabularny, napisy: polskie
Lesbian Stories (Shorts)
Come Die With Us!
Młoda osoba queer odwiedza w Berlinie zbiorowy grób dwunastu starszych lesbijek, co staje się punktem wyjścia do refleksji nad śmiercią, wspólnotą i queerową widocznością. To nieoczekiwane międzypokoleniowe spotkanie otwiera przestrzeń do rozmowy o tym, jak współistnieć – i jak wspólnie odchodzić.
Lesbos
Na skąpanej w słońcu, malowniczej wyspie Lesbos queerowa historia splata się z mitem i rzeczywistością. To tutaj, w Eressos – miejscu narodzin Safony – przez dekady lesbijki z całego świata budowały swoją własną przestrzeń wolności. Co jednak, gdy raj na ziemi staje się polem bitwy o to, kto ma prawo nazywać się lesbijką? Reżyserka, która sama urodziła się na wyspie z intymną wrażliwością przygląda się dekadom miłości, buntu I nieporozumień, splatając osobiste wspomnienia z archiwalnymi nagraniami.
Niezłomne
„Kino kobiet, głos kobiet" – szorty, które zostają w głowie i pod skórą. Cztery krótkie filmy, cztery kobiece głosy, cztery historie o tych, których narracje zbyt często są pomijane. W tej wyjątkowej antologii reżyserki z niedoreprezentowanych grup w brazylijskiej kinematografii sięgają po literackie perły z końca XIX wieku i przekładają je na współczesny, wizualny język. Śmierć, uzdrowienie, małżeństwo, pragnienie – to motywy przewodnie opowieści, w których kobiety konfrontują się ze swoją przeszłością, by odzyskać wolność.
Opór jest zemstą (Shorts)
A Body Like Mine
Polski Film o Aborcji
Sześć historii. Sześć głosów, które przez lata były zagłuszane. „Polski Film o Aborcji” to nie tylko zapis doświadczeń – to krzyk, którego nie da się wyciszyć. Pamela Porwen, znana ze swojej bezkompromisowej fotografii aktywistycznej, tym razem oddaje przestrzeń bohater(k)om, których życie zostało uwikłane w politykę.
Trans & Non-Binary (Shorts)
À Poings et À Coeurs
Transpłciowi bokserzy nie tylko dzielą się swoimi historiami pełnymi wyzwań i euforii płciowej, ale przede wszystkim pokazują, jak sport ich łączy. Siła, pasja i poczucie wspólnoty rozgrywają się na ringu, gdzie tożsamość staje się narzędziem walki o siebie.
reżyseria i scenariusz: Augustine Caille, produkcja: Francja 2024, czas: 8 minut, gatunek: film dokumentalny, napisy: polskie/angielskie
Avant-Drag!
Wciągający i pełen energii dokument o dziesięciu greckich drag queens, które na ulicach Aten biorą sprawy w swoje ręce. W odważnych i zaskakujących performansach obnażają absurdy społecznych norm, rozszarpują na kawałki stereotypy płciowe, narodowe i tożsamościowe. W swoich spektakularnych kreacjach stawiają czoła transfobii, policyjnej przemocy i wszechobecnemu patriarchatowi i robią to w niepowtarzalnym stylu – bo kiedy walka o sprawiedliwość społeczną staje się sztuką, nie ma miejsca na kompromisy.
Chłopców ubiera się na niebiesko
Gdy Natalia odkrywa, że mąż ją zdradza, w dodatku z młodym pracownikiem seksualnym, jej świat rozpada się na kawałki. Decyduje się na konfrontację z kochankiem męża – tę jednak przerywa wiadomość o tym, że jej mąż dostał udaru i trafił do szpitala. W sterylnych korytarzach intensywnej terapii musi zmierzyć się nie tylko z jego niepewnym losem, ale i z chłopakiem, który kocha go na własnych zasadach.
„Chłopców ubiera się na niebiesko” to tragikomedia w iście almodovarowskim stylu, która pokazuje, że ludzka natura zawsze jest silniejsza niż fasada, którą budujemy.
Duma a uprzedzenia
Historia Delwina Vrienda to inspirująca opowieść, która zmieniła bieg historii praw człowieka. Vriend, początkowo niechętny do roli aktywisty, odważył się stawić czoła rządowej dyskryminacji, po tym jak został zwolniony za to, że jest gejem. Jego determinacja i odwaga doprowadziły do przełomowego orzeczenia Sądu Najwyższego Kanady w 1998 roku. Wyrok ten nie tylko obalił uprzedzenia w Albercie, ale też ustanowił globalny precedens w zakresie ochrony praw osób LGBTQ+.
Ella
Młoda i ambitna aktorka Ella stoi na rozdrożu, zastanawiając się nad swoją przyszłością w dniu najważniejszego przesłuchania, które może zadecydować o jej karierze. Każda, nawet z pozoru błaha decyzja, ma potencjał, by odwrócić bieg dnia i wpłynąć na dalszy rozwój jej życia zawodowego. To właśnie w tych codziennych, subtelnych zmaganiach kryje się esencja jej walki o sukces, gdzie każda chwila jest pełna napięcia, a każdy krok może zaprowadzić ją na nową drogę.
Out
Tom i Ajani są parą. Mieszkają w małym konserwatywnym holenderskim miasteczku, w którym czują się jak outsiderzy. Marzą o życiu, w którym ich związek nie musiałby być tajemnicą. Przeprowadzają się do Amsterdamu, ale czy w nowym miejscu rozwiążą się wszystkie ich problemy?
Reżyser Dennis Alink o filmie:
- Zaloguj lub zarejestruj się aby dodawać komentarze