Vivienne Westwood: God Save the Queen /
Vivienne Westwood: God Save the Queen

Vivienne Westwood: God Save the Queen /
Vivienne Westwood: God Save the Queen

Ocena: 3.9 / 5 (10 głosów)

    Dlaczego warto obejrzeć

  •   ikona LGBT+
  •   portret wspaniałej projektantki mody
  •   historia punku

Opis

Trendy na wybiegach nigdy nie miały wpływu na Vivienne Westwood – zawsze inspirowały ją jej własne obsesje.

Nazywana „Matką Punku” Vivienne zaprojektowała wszystkie stroje Sex Pistols i w ten sposób pomogła ukształtować estetykę całego ruchu punk rockowego. Kiedy zespół się rozpadł, Vivienne nie wiedziała, którędy pójdą jej moda i dzieła. Chciała wykorzystać impet, jaki nabrała dzięki pracy z grupą, ale z drugiej strony chciała ustalić własną tożsamość.

W 1981 roku Vivienne i Malcolm McLaren zadebiutowali na London Fashion Week. Kolekcja nosiła nazwę Piraci. A reszta, cóż, to już historia!

Vivienne Westwood dominuje w branży od lat 80. XX wieku, pozostawiając trwały ślad w świecie mody i całej kulturze. Momenty, w których występowała jako supermodelka, były legendarne, ale poglądy polityczne i modowe Westwood mogły być tym, co uczyniło ją najbardziej punkową. Ostrzegała nas przed zmianami klimatycznymi, sprzeciwiała się szczelinowaniu, broniła kontrowersyjnych postaci i angażowała się w sprytne akrobacje medialne, aby promować swoje ulubione cele, zanim pojawił się trend zmieniania projektanta w aktywistę. Jej imię jest uwielbiane nie tylko w branży, ale na całym świecie.

Westwood zmarła w Londynie 29 grudnia 2022 roku w wieku 81 lat.

Obrazki

Komentarze