Queerowy Izrael /
A Queer Country

Premiera 27 lipca o 20:00

Kłopot z odtwarzaniem

Sprawdź połączenie z internetem i spróbuj ponownie.

Zobacz wskazówki i pomoc

Zainstaluj Adobe Flash

Twoja przeglądarka wymaga zainstalowania darmowej wtyczki Adobe Flash.

Kliknij aby pobrać

Zobacz także wskazówki i pomoc
aby przejrzeć listę zalecanych przeglądarek dla Twojego systemu.

Queerowy Izrael /
A Queer Country

Ocena: 0 / 5 (brak głosów)

    Dlaczego warto obejrzeć

  •   Film dokumentalny o różnych obliczach Izraela
  •   Parada w Tel Awiwie – jedna z najlepszych na świecie
  •   Tuszowane konflikty i wielka polityka

Opis

Słynna Tel Aviv Pride Parade przyciąga co roku ponad 250.000 uczestników, stając się największym tego typu wydarzeniem na Bliskim Wschodzie i drugim co do wielkości w całej Azji, zaraz po Paradzie w Tajwanie. Jest wspierana finansowo przez władze Tel Awiwu oraz Ministerstwo Turystyki Izraela, które widzi w niej wielki potencjał. Jest przede wszystkim radosnym, kolorowym i roztańczonym świętem kultury LGBT, podczas którego ma się wrażenie, że to osoby heteroseksualne są w mniejszości.

Jednak mimo tego, że Izrael organizuje jedno z najbardziej atrakcyjnych i największych wydarzeń LGBT na świecie, to życie osób nieheteroseksualnych w tym kraju wcale nie jest łatwe. Społeczeństwo Izraela w dużej części jest skrajnie konserwatywne. O ile Tel Aviv Pride Parade jest radosnym świętem, to już parada w Jerozolimie za każdym razem napotyka na opór i protesty, a nawet bezpośrednie ataki na uczestników. Chociaż państwo uznaje konkubinaty osób tej samej płci oraz związki zawarte za granicą, to samo w dalszym ciągu nie wprowadziło ani związków partnerskich ani małżeństw jednopłciowych.

Film dokumentalny „Queerowy Izrael” w świetny sposób ukazuje kontrasty tego kraju. Z jednej strony tęczowy Tel Awiw, z drugiej konserwatywną Jerozolimę. Prywatne życie bohaterów i podejmowane przez nich działania polityczne. Reżyserka Lisa Morgenthau porusza temat „pinkwashingu”, zjawiska polegającego na tuszowaniu winy Izraela w konflikcie palestyńskim otwartością na osoby LGBT.

Zdjęcia

Komentarze