Proud: 1981 /
Fiertés: 1981

Strona archiwalna

Kłopot z odtwarzaniem

Sprawdź połączenie z internetem i spróbuj ponownie.

Zobacz wskazówki i pomoc

Zainstaluj Adobe Flash

Twoja przeglądarka wymaga zainstalowania darmowej wtyczki Adobe Flash.

Kliknij aby pobrać

Zobacz także wskazówki i pomoc
aby przejrzeć listę zalecanych przeglądarek dla Twojego systemu.

Ten film nie jest już dostępny z powodu zakończenia licencji.

Proud: 1981 /
Fiertés: 1981

Ocena: 4.3 / 5 (355 głosów)

    Dlaczego warto obejrzeć

  •   pierwsza część nowego miniserialu
  •   poruszająca historia trzech pokoleń tej samej rodziny
  •   pokazuje najważniejsze dla LGBT przemiany polityczne i społeczne

Opis

PROUD to francuski miniserial, którego akcja toczy się w 1981, 1999 i 2013 roku. Rozgrywająca się na przestrzeni ostatnich czterech dekad opowieść, pokazuje trudną i długą walkę o prawa osób homoseksualnych z perspektywy Victora i jego bliskich. Tłem ich osobistych historii są kluczowe dla całej społeczności LGBT przemiany polityczne i obyczajowe. Od pierwszej paryskiej Parady, przez wprowadzenie związków partnerskich, aż po zalegalizowanie małżeństw w 2013 - każde z tych wydarzeń ma ogromny wpływ na trzy pokolenia tej samej rodziny.

Burzliwe lata 80. przyniosły we Francji ważne dla osób LGBT zmiany w prawie. W 1981 roku, w wyniku wyborów do władzy doszedł François Mitterrand, socjalistyczny polityk, który rok później zrównał wiek uprawniający do współżycia seksualnego dla osób homoseksualnych (18 lat) z wiekiem obowiązującym osoby hetero (15 lat). W tym samym czasie odbyła się także pierwsza francuska Parada.

Siedemnastoletni Victor dzieli swój czas między spotkania z dziewczyną i pracę na budowie u wymagającego ojca. Chłopak ma sekret - łączy go coś więcej z synem brygadiera. Pewnego dnia ojciec Victora nakrywa ich razem uprawiających seks. Mimo liberalnych poglądów, nie jest w stanie zaakceptować, że jego syn mógłby być gejem. 

 

Obrazki

Komentarze

Bardzo fajnie się ogląda. Film obyczajowy pokazujący brutalne i bezrefleksyjne życie ludzi, których poglądy muszą być górą za wszelką cenę . Niestety jest ich wielu...

dlaczego serial jest rozbity na odcinki?? zwłaszcza przy tak krótkim odcinku! Zamówcie Sześć stóp pod ziemią, będziecie mieli zapewnione 63 premiery! ponad rok z głowy!!

Mimo, iż film odnośi się do Francji w roku 1981, tematycznie jest wciąż aktualny, szczególnie na polskim gruncie.
Bardzo pięknie ujęty temat wychodznia z szafy i dojrzewania emocjonalnego młodego geja.
FIlm bardzo polecam!

Bardzo dobry serial ludzie czasem o poglądach lewicowych są rożni np taka Cher długo nie mogla pogodzić ze ma syna transseksualnego widzalem kiedyś dokument na tvn style

Film jest bardzo dobry...ale jak na kino francuskie jest wyjątkowo chłodny, postaci nie wydają się sztuczne, ale ma się wrażenie, jakby się dokument oglądało a nie fabułę...pewnie to celowy zamiar reżysera.

Świetnie oddane realia Francji, który choć są tłem, są ważne dla filmu, dla zmieniających się czasów. Prosta fabuła, lekko zarysowane jej elementy, które dają tyle do myślenia, że wspaniale uzupełniają pokazaną historię. Bez nadęcia, bez pretensjonalności, po prostu normalnie, zwykle, codziennie. Z niecierpliwością czekam na następne części!

Jestem pod ogromnym wrażeniem odzwierciedlenia klimatu filmów lat '80, włączając w to grę aktorską. Coś co totalnie nie wyszło w "Tamte dni, tamte noce" tutaj jest majstersztykiem.
Sam film na pierwszy rzut oka schematyczny, ostatecznie okazując się nieprzesyconym a może i nawet lekkim dramatem. Bardzo przyjemnie się go ogląda.

Jestem po pierwszej części. Zaskakujące. Mało fabularne, co trochę przeszkadzało w oglądaniu, ale ciekawie pokazana kwestia zaangażowania politycznego w tamtym czasie we Francji.
No i te wybory i rozpacz Francuzów, że aż 13% nie poszło głosować ;-).

Świetny film, warto obejrzeć! Bardzo dojrzała postawa syna: nie pozwolił sobie wcisnąć przekonań ojca i żyć według cudzej recepty (nawet jeśli to jego ojciec ją wypisał).

Zobacz także