Powiem ci wszystko /
Kerron sinulle kaiken

Strona archiwalna
Ten film nie jest już dostępny z powodu zakończenia licencji.

Powiem ci wszystko /
Kerron sinulle kaiken

Ocena: 4.5 / 5 (150 głosów)

    Dlaczego warto obejrzeć

  •   Pierwszorzędne skandynawskie kino.
  •   Oryginalna historia ciekawie opowiedziana jako dramat z elementami suspensu.
  •   Wspaniała, pozostająca na długo w pamięci kreacja aktorska Leea Klamola jako Maarit.

Opis

Maarit (Leea Klamola) od lat prowadzi nowe życie – jest inteligentną i atrakcyjną kobietą, która wcześniej urodziła się w ciele mężczyzny. Jak wiele transpłciowych osób, za swoje nowe życie Maarit musiała zapłacić wysoką cenę. Musiała porzucić żonę i córkę (choć niczego nie pragnie bardziej, niż utrzymania relacji z dzieckiem). Mimo wysokich kwalifikacji, pracuje jako sprzątaczka. Nieustannie czuje się w swoim otoczeniu obco i niepewnie.

Wszystko ulega radykalnej zmianie, gdy pewnego dnia Maarit samotnie sprząta biuro psychoterapeutki, a do gabinetu wpada mężczyzna walczący z małżeńskim kryzysem. Sami (Peter Franzén) bierze Maarit za terapeutkę i w trakcie wymiany zdań odnajduje w niej bratnią duszę. Dwoje samotnych, łaknących kontaktu z drugim człowiekiem ludzi, szybko odkrywa wspólne pasje. Jedną z nich jest piłka nożna, która niegdyś stanowiła ważną część życia Maarit.

Z chwilą, gdy przeszłość zaczyna się wkradać do teraźniejszości, życie kobiety zaczyna się jednak komplikować… Czy między nią a Samim miłość narodzi się mimo wszystko? Czy dzięki prawdziwemu uczuciu Maarit poczuje się akceptowana? Czy uda jej się odbudować utracone relacje i – co najważniejsze – stworzyć przestrzeń dla nowego związku?

 

Nagrody i festiwale filmowe

Göteborg International Film Festival 2014, Nordic Film Market, Szwecja

Palm Springs International Film Festival 2014, USA

Mons International Film Festival 2014, Belgia

Seyfi Teoman Award, European Film Festival 2013, Palić, Serbia

Love and Anarchy. Helsinki International Film Festival 2013, Finlandia

Midnight Sun Film Festival 2013, Finlandia

European Film Forum SCANORAMA 2013, Litwa

Noordelijk Film Festival 2013, Holandia

 

Reżyser Simo Halinen o filmie

Pomysł na film pojawił się w mojej głowie w czasie sobotniej, popołudniowej drzemki. Przyśniła mi się sprzątaczka krążąca samotnie po gabinecie psychoterapeuty. Wyobraziłem sobie, że nagle dzwoni telefon. Kobieta odbiera go i zaczyna rozmawiać z rozpaczającym mężczyzną. Wchodzi w rolę psychologa i stara się mu pomóc. Dużo myślałem o tym śnie i stwierdziłem, że tylko kobieta wielce samotna lub niosąca na swoich barkach ogromny ciężar, zdobyłaby się na tak nietypowe zachowanie. Kilka tygodni później przyszło mi do głowy, że owa sprzątaczka musiała być transseksualistką i wtedy zdałem sobie sprawę, że znalazłem temat na nietypowy film! Kiedy pisałem scenariusz (inspirowany „Otwartymi sercami” Susanne Bier z 2002 roku) zacząłem jednak od szukania człowieka. Fakt, że główna bohaterka jest transseksualistką długo nie miał dla mnie znaczenia. Nie chciałem czynić tożsamości seksualnej głównym bohaterem historii. Wolałem się skupić na tworzeniu postaci, która ukrywa przed światem wszystkie swoje emocje, ale nie umie kłamać! Film gloryfikuje szczerość jako jedną z najważniejszych wartości w życiu. Pytanie tylko w jakim stopniu transseksualna osoba może pielęgnować szczerość na gruncie społecznych uprzedzeń? Nie twierdzę, że zmiana płci jest łatwa i psychicznie bezbolesna. Chcę jednak pokazać, że bywa łatwiejsza, kiedy otwarcie przyznamy się do tego, kim jesteśmy.

Obrazki

Komentarze

świetne kino skandynawskie.Piękny film przecież każdy z nas chce być przez kogoś kochanym.Perfekcyjna rola Leea Klemola Absolutnie 5.

Szkoda że Aurora films nie wydało swoje filmy LGBT bo dla mnie to jest klasyk w kategorii o tematyce Transseksualnych.

łał

Mega dobry film! Jako dramat, trochę romantyczny i obyczajowy. W każdym razie nikt się nie zabija i nie daje d*** na prawo i lewo kiedy zrywa z drugą połówką.
Nie ma lekko, klimat jest dość trudny, tak jak sytuacja głównej bohaterki. Momentami miałem wrażenie, że reżyser chce przy okazji upchnąć "perwersyjne marzenia erotyczne", ale na 100% warto dojść do końca filmu bo wszystko jest ze sobą spójne, wyjaśnione i czuć, że to nie jest całe życie bohatera (jak w wielu filmach) tylko, że jest to urywek z pewnego bardzo ważnego etapu w życiu.

_______________
Fajnie, że outfilm tez publikuje filmy o transseksualistach, jako gej mam już dość gejowskich dramatów i szczerze mówiąc od dłuższego czasu nic z tego działu nie oglądam, bo w połowie filmów geje się (albo ktoś ich) zabija/ą a w drugiej albo wszystko jest przekoloryzowane albo snują dalej swoje senne życie.
Mimo wszystko, pozdr za prowadzenie portalu!

Wspaniały Film!

Naprawdę bardzo dobry film o tematyce transseksualnych osób. Szkoda tylko że tak nie wiele tych filmów jest w odróżnieniu od gej-tematyki.

Oooo...

To nie jest żaden film o tematyce trans - to jest po prostu genialny film o życiu i o skomplikowanych ludzkich losach... o międzyludzkich relacjach... o tym jak traktujemy siebie sami i jak traktują nas inni...
W tym filmie nic nie jest oczywiste - ani początek, ani koniec, ani to co pomiędzy nimi... Ot, dzieje się, a my MAMY PRZYJEMNOŚĆ obserwować to czego w życiu nie zauważamy... Watro obejrzeć i warto nad tym, co zobaczyliśmy pomyśleć - ten film może zmienić Wasze życie na lepsze!

intrygujący

warto zobaczyć, że sytuacja osób T. nawet w rozwiniętych krajach bywa skomplikowana, i że to wszystko nie jest takie proste, ładny

Film dobry, mocny. Mam wrażenie, że momentami zbyt mocny. Przyznaję, że jest to mój pierwszy obejrzany film o tematyce trans, lecz z pewnością nie ostatni. Intrygujący, nieprzewidywalny, ciekawy. Nie jest to słodka opowiastka o miłości, lecz ciężka historia tysiąca osób trans na przykładzie głównej bohaterki. Zdecydowanie polecam osobom, które lubią kino nieoczywiste, wymagające . Jak dla mnie mocne 4,5/5!

Dobrze, że robi się takie kino... Kino różnych perspektyw... Świetna Klemola!!! Rewelacyjna ścieżka dźwiękowa!!!

Bardzo poruszył mnie ten film. Świetna gra odtwórczyni głównej roli Leei Klemola, powściągliwa ale wyrazista. Ciekawie przedstawione relacje między głównymi bohaterami, wysoka cena za życie w zgodzie z sobą. Film warty obejrzenia i refleksji. I na marginesie "muśnięty" temat wychowania seksualnego młodzieży, który wzbudził moje marzenie żeby każdy miał szansę na uczciwą rozmowę o swojej rodzącej się seksualności w każdej ludzkiej wersji bez poczucia wstydu i piętna. I prawo do wyrażania siebie w każdej postaci bez względu na wiek, tuszę, orientację, religię.

Zobacz także