Nigdy nie ocieraj łez bez rękawiczek - 1. Miłość /
Torka aldrig tårar utan handskar 1

Strona archiwalna
Ten film nie jest już dostępny z powodu zakończenia licencji.

Nigdy nie ocieraj łez bez rękawiczek - 1. Miłość /
Torka aldrig tårar utan handskar 1

Ocena: 4.5 / 5 (349 głosów)

    Dlaczego warto obejrzeć

  •   przejmująca historia miłości i nieuchronnej śmierci
  •   przybliża sytuację gejów w Szwecji w latach 80-tych
  •   ekranizacja znanej szwedzkiej trylogii

Opis

Ten trzyczęściowy miniserial to ekranizacja znanej szwedzkiej trylogii. Opowiada o losach gejów żyjących w Sztokholmie u progu epidemii AIDS. Główny bohater to Rasmus - młody chłopak, który przybywa z małego miasta do stolicy, gdzie szuka swojego miejsca. Tak zaczyna się historia miłości, na której swe piętno odciśnie śmiertelna choroba.


Nie ocieraj łez bez rękawiczek Jonasa Gardella to niezwykle ważna powieść dla szwedzkiego środowiska LGBT. Składająca się z trzech części historia przede wszystkim podnosi świadomość na temat HIV oraz AIDS, ukazując nie tylko tragiczne wydarzenia związane z epidemią, ale i jej długofalowe, traumatyczne konsekwencje. Silnie zarysowane tło obyczajowe obrazuje z kolei szwedzkie realia lat 80-tych, które nie były wolne od religijnych i małomiasteczkowych uprzedzeń.

Telewizyjna ekranizacja zebrała pochlebne recenzje nie tylko ze strony szwedzkich mediów. Sukces serialu sprawił, że był on również emitowany przez brytyjskie BBC, a jego pierwszy odcinek miał tam premierę w Światowy Dzień Walki z AIDS. Time Out London i The Daily Telegraph oznaczyły film 4 gwiazdkami na 5 zwracając uwagę na przepiękne zdjęcia oraz symbolikę. The Independent przyrównał go z kolei do Aniołów z Ameryki pod względem siły z jaką kreuje atmosferę tamtych czasów.

Część pierwsza -  Miłość

Główny wątek filmu opowiada o dziewiętnastoletnim Rasmusie, który w poszukiwaniu swojego miejsca trafia z małego miasta do Sztokholmu. Tam zakochuje się w Benjaminie, młodym Świadku Jehovy pochodzącym z bardzo religijnej rodziny, który boryka się konfliktem między własną seksualnością i wiarą.

 

Cała trylogia została wydana również w Polsce i jest dostępna w sklepie Bearbook na bearbook.pl/gardell.

 

Obrazki

Komentarze

Chciałbym podziękować ze s całemu zespołowi Outfilm i Tongariro realasing za kupienie tego miniserialu .Bardzo zależało mi na nim wielkie dzięki .Fajnie byłoby gdybyście kupili prawa DVD lub Blu-raya .Bo książki już mam i fajnie byłoby mieć film.

Piękna miłość, troska i towarzyszenie ukochanemu do śmierci.
Ale też mentalność i ograniczenie społeczeństwa szwedzkiego w latach 80-tych (choćby kwestia pogrzebu), które, o zgrozo, spokojnie można wyobrazić sobie w Polsce w 2015 roku.

Ostatni raz tak mocno płakałem dziesięć lat temu oglądając Anioły w Ameryce. Arcydzieło. Samo życie...

Prawie tak rewelacyjny jak książki

Oglądnąłem ten miniserial po przeczytaniu trylogii Jonasa Gardella, ale bez uszczerbku dla książek można zrobić odwrotnie. W książkach jest znacznie więcej wątków, są one rewelacyjnie napisane i nawet bardziej przejmujące niż miniserial, który jest takim europejskim odpowiednikiem "Aniołów w Ameryce". Pomimo braku w nim tak wielkich gwiazd jak Al Pacino czy Meryl Streep, jest dobrze zagrany i bardziej realistyczny. Gorąco polecam wszystkim zarówno miniserial, jak i trylogię książkową o tych samych tytułach.

Książka rewelacyjna, film też

Trzy części "Nigdy nie ocieraj łez bez rękawiczek" Jonasa Gardella czyta się jednym tchem. Podobnie ogląda się film. Bardzo wiernie przeniesiona na ekran adaptacja powieści - ma się wrażenie, jakby przerzucało się kartki w książce. I jedno i drugie wywołuje płacz, wzruszenie, uśmiech, przerażenie... Fajnie było zobaczyć na ekranie to, co wyobrażało się czytając trylogię Gardella - bo to już klasyka w kanonie gejowskich powieści i filmu!

Świetny!

Kiedyś próbowałem przebrnąć przez książki, było ciężko.
A ten serial zmotywował mnie, jest prawie doskonały.

Świetna historia- każdy bohater jest jakiś, konkretny mniej lub bardziej. I chociaż trudno mi zrozumieć Rasmusa, to postać Beniamina urzeka prawdziwością a Paul jest rozbrajający.
Cudowna muzyka i prowadzenie kamery, montaż, skupienie na małych detalach życia...
Polecam

Wow, rewelacyjny film, dający do myślenia. Wzruszający. Zdecydowanie warto obejrzeć. Nie czytałem książek, ale z chęcią po nie sięgnę.

Bardzo dobre kino. Porównania do Aniołów w Ameryce są oczywste, ze względu na tematykę, ale tutaj zdecydowanie lepsza realizacja: świetna zdjęcia, muzyka, gra aktorska. Metaforyczność jest niesamowita.
Gorąco polecam!!!

Zobacz także