Zmiany i ich konsekwencje

Dodano: śr., 2018-08-01 12:21 , ostatnia zmiana: śr., 2018-08-01 15:38

 

Już w najbliższą niedzielę pokażemy Wam coś, co ucieszy szczególnie miłośników prawdziwych, życiowych historii. Nominowany do Queerowej Palmy i nagrody dla Najlepszego Dokumentu w Cannes, COBY to chwytająca za serce opowieść o niełatwych rodzinnych relacjach w obliczu ogromnych zmian. 

Głównym celem reżysera, Christiana Sondereggera, było pokazanie tranzycji jego przyrodniego brata, który urodził się w żeńskim ciele. Jednak kiedy zaczęliśmy zdjęcia - mówi twórca - poczułem, że w tym procesie chodzi o coś głębszego. W końcu otworzyła się przede mną i przed moją kamerą cała rodzina. Wówczas zdałem sobie sprawę, że ten dokument nie będzie po prostu historią transformacji Coby'ego i że muszę zrozumieć również tych, którzy byli blisko niego i którzy wspierali go przez ten cały czas.

Film nie skupia się jednak wyłącznie na cielesnym aspekcie zmiany i na przedstawieniu jej tylko ze strony tytułowego bohatera - Odsunęliśmy się od ciała, zbliżając się do umysłu. Przestaliśmy pytać "dlaczego?", zaczęliśmy pytać "jak?". Jak wysoka jest stawka tych zmian dla całej rodziny? Narracja filmu została więc przesunięta z perspektywy Coby'ego na perspektywę jego najbliższych. To, co było najistotniejsze dla jednej osoby, zmusiło pozostałych do własnych poszukiwań. Na swój sposób wszyscy musieli przejść tę ciężką próbę. I w końcu wyszli z niej dużo pełniejsi i bardziej doświadczeni.

Głównym tematem dokumentu stała się umiejętność dostosowania do nowej sytuacji, które w rodzinie osób transseksualnych nigdy nie przychodzi łatwo. Portret mojego przyrodniego brata stał się metaforą naszych zdolności do zmiany i adaptacji do zdarzeń, których nie możemy uniknąć - w sytuacji, która dla osób transseksualnych jest więcej, niż niekomfortowa. Jak ujął to Will, ojciec Coby'ego, podczas wywiadu: "Zmienianie się przynosi konsekwencje, ale niezmienianie się również je przynosi.".

COBY do zobaczenia na Outfilmie od 5 sierpnia!

 

Coby

 

SUBSKRYPCJA
OUTFILM+
  • Oglądasz bez ograniczeń
  • Rezygnujesz, kiedy chcesz
Zobacz więcej

Aktualności