W drodze do równości

Dodano: czw., 2018-08-16 13:52 , ostatnia zmiana: pt., 2018-08-17 08:26

 

Są takie filmy, które poza intensywnymi emocjami, dostarczają nam sporo istotnej wiedzy. Jednym z nich jest nasza premiera sierpnia - trzyodcinkowy francuski miniserial PROUD. Losy Victora i jego najbliższych są mocno osadzone w zmieniającej się na przestrzeni ostatnich czterech dekad francuskiej rzeczywistości. Pozwalają przyjrzeć się kolejnym etapom długiej drogi, w której niestety wciąż jesteśmy w tyle względem Zachodniej Europy - drogi do równości.

Na początek przeniesiemy się w burzliwe lata 80., które przyniosły ważne dla osób LGBT zmiany w europejskim prawie. W 1981 roku, do władzy we Francji doszedł François Mitterrand. Socjalistyczny polityk przyjął wówczas postulat mniejszości seksualnych, aby zrównać wiek uprawniający do współżycia seksualnego dla osób homoseksualnych (18 lat) z wiekiem obowiązującym osoby hetero (15 lat). Ta istotna dla walki z dyskryminacją zmiana weszła w życie rok później, a więc wtedy, gdy ulicami Paryża przeszła po raz pierwszy Parada Równości. 

Na tle tych zmian rozgrywa się prywatny dramat Victora - 17-letniego chłopaka, który zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że jest gejem. Mimo panujących w jego rodzinie lewicowych poglądów, jego droga do akceptacji nie będzie łatwa.

PROUD: 1981 do zobaczenia na Outfilmie już w tę niedzielę!

 

 

Proud-1981

 

SUBSKRYPCJA
OUTFILM+
  • Oglądasz bez ograniczeń
  • Rezygnujesz, kiedy chcesz
Zobacz więcej

Aktualności