Światowy Dzień Walki z AIDS

Dodano: czw., 2017-11-30 13:41 , ostatnia zmiana: czw., 2017-11-30 17:18
Światowy Dzień Walki z AIDS

 

Najnowsze badania dowodzą, że mimo dużego postępu medycyny problem HIV i AIDS przybiera na sile. Według aktualnego raportu WHO liczba zakażonych w zeszłym roku była wyższa niż kiedykolwiek, odkąd zaczęto prowadzić takie statystyki. Najgorzej jest niestety w Europie Wschodniej, w której notuje się 80% nowych eurpejskich przypadków... Naukowcy ostrzegają, że jeśli ten trend się utrzyma, plany całkowitego opanowania epidemii do roku 2030 staną się nierealne. 

Z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS, święta obchodzonego 1 grudnia już od 29 lat, przygotowaliśmy dla Was listę filmów, które opowiadają o tym problemie z różnych perspektyw.

 

Chemsex

 

CHEMSEX, brytyjski dokument wyprodukowany przez Vice'a, to absolutnie obowiązkowa lekcja na temat zdrowego podejścia do seksu i bezpieczeństwa. Poruszający portret grupy mężczyzn, którzy z powodu uzależnienia od seksu ryzykują swoje życie oraz lekarza, który próbuje im pomóc.  

 

Test

 

TEST NA ŻYCIE pokazuje moment wybuchu kryzysu AIDS w latach 80-tych oczami młodego tancerza, który zaczyna karierę w bohemicznym San Francisco. Film skupia się jednak bardziej na indywidualnych doświadczeniach młodego artysty, niż na przedstawieniu skali problemu.

 

Ostatni akord

 

OSTATNI AKORD to historia osadzona w Wielkiej Brytanii w pierwszej połowie lat 90-tych. Główną bohaterką jest kobieta, która odkrywa, że jej mąż jest gejem i zdradza ją z mężczyznami. Poznając jego kochanka i przyjaciela dowiaduje się więcej na temat wirusa i samej choroby, ale także na temat samej siebie.

 

Fatalny układ

 

FATALNY UKŁAD to angażujący emocjonalnie dramat o mężczyźnie, który również wiedzie podwójne życie. W tajemnicy przed żoną ma romans z jej młodszym bratem, którego skutki dla całej rodziny będą fatalne.

 

Paryż 05:59

 

PARYŻ 05:59 opowiada historię dwóch całkiem obcych sobie mężczyzn, którzy poznają się w trakcie orgii w klubie. Pod wpływem chwili zapominają jednak o zabezpieczeniu, co postawi ich rozwijającą się szybko relację pod znakiem zapytania. Emocjonalny romans, a przy tym świetny obraz współczesnych rozwiązań profilaktycznych dostępnych na Zachodzie.

 

Pełnia życia

 

PEŁNIA ŻYCIA to piękna, pełna ciepła i optymizmu opowieść o tancerzu, którego kariera stanie z powodu choroby pod znakiem zapytania. Wsparcie zapewni mu jego kochanek, który wkrótce stanie się także najlepszym przyjacielem.

 

Wspólna sprawa

 

WSPÓLNA SPRAWA, kultowy, nagrodzony Oscarem dokument z 1989 przedstawia skalę epidemii oraz sylwetki jej ofiar. Narratorem filmu jest Dustin Hoffman, a sama Elizabeth Taylor mówiła o nim tak: "Zrobienie tego filmu wymagało odwagi. Wymaga odwagi, żeby go obejrzeć. Jeśli się odważysz, obiecuję, że zmieni sposób w jaki patrzysz na ludzi z AIDS."

 

Nigdy

 

NIGDY NIE OCIERAJ ŁEZ BEZ RĘKAWICZEK to trzyczęściowa ekranizacja bestsellerowej szwedzkiej powieści - składają się na nią trzy godzinne filmy - Miłość, Choroba i Śmierć. Przedstawia losy młodego chłopaka, Rasmusa, który w latach 80-tych przyjeżdża z małego miasteczka do Sztockholmu, gdzie natychmiast się zakochuje. Na jego burzliwym związku odciśnie swe piętno śmiertelna diagnoza.

Temat epidemii AIDS przewija się także w naszej ostatniej premierze - filmie KISIELAND. Dokument pokazuje, że mimo Żelaznej Kurtyny, środowisko homoseksualne w Polsce czasów PRL-u nie było wolne od lęków przed zakażeniem. W kinach można z kolei oglądać TOM OF FINLAND (premiera na Outfilmie 24 grudnia), czyli biografię słynnego gejowskiego rysownika, który również zaangażował się w walkę z epidemią. 

 

SUBSKRYPCJA
OUTFILM+
  • Oglądasz bez ograniczeń
  • Rezygnujesz, kiedy chcesz
Zobacz więcej

Aktualności