Świat taki jak nasz

Dodano: wt., 2017-10-17 09:52 , ostatnia zmiana: czw., 2017-10-19 15:41
Inxeba. Zakazana ścieżka

 

Na pierwszy rzut oka to historia z całkowicie innej rzeczywistości - z zupełnie obcego nam świata plemiennych tradycji i obrzędów. Jednak jest w tym filmie znacznie więcej prawdy na temat naszego życia, niż może się wydawać, a jego uniwersalny przekaz łatwo odnieść do dobrze nam znanych konfliktów. O tym jak historia rytuału męskiej inicjacji przedstawiona w filmie "Inxeba. Zakazana ścieżka" wyrasta ponad to specyficzne środowisko mówił prof. Jacek Kochanowski po przedpremierowym pokazie w ramach cyklu Kino Równości w warszawskiej Kinotece.

"Takie dylematy, takie zbrodnie są odnotowywane również w naszym kręgu kulturowym. Naszą kulturę i wiele innych kultur pokrywa płaszcz męskiej, heteroseksualnej lawy. Homoseksualność może się ujawnić tylko tam, gdzie pojawią się jakieś pęknięcia. Takim pęknięciem są właśnie te obrzędy inicjacyjne, które mogą całą tę tradycję i kulturę tej heteroseksualnej męskiej lawy podważyć."

Kochanowski zwrócił także uwagę na to, że w wielu kulturach tendencje homoerotyczne uznawane są za coś, co w jakiś sposób predystynuje mężczyzn do bycia szamanem, guru, lekarzem albo duchownym. Taka osoba jest wówczas w jakiś sposób wyjęta poza prawo, a społeczeństwo inaczej ocenia jej "skłonności".

W "Inxebie. Zakazanej ścieżce" homoerotyczne napięcie towarzyszy całemu procesowi stawania się mężczyzną, jednak przejawia się przede wszystkim w emocjonalnym trójkącie głównych bohaterów. Pierwszym z nich jest Kwanda - młody chłopak z miasta niechętnie poddający się rytuałowi. Sekret jaki łączy jego małomównego opiekuna Xolaniego i męskiego, agresywnego Viję zrodzi napięcie, które w końcu będzie musiało znaleźć swoje ujście.

Premiera w kinach (pełna lista ekranów tutaj) już 27 października, a na Outfilmie 19 listopada.

 

Inxeba

 

Inxeba

 

Inxeba

 

SUBSKRYPCJA
OUTFILM+
  • Oglądasz bez ograniczeń
  • Rezygnujesz, kiedy chcesz
Zobacz więcej

Aktualności