Queerowe wątki na Cannes 2018

Dodano: pt., 2018-04-13 11:34 , ostatnia zmiana: sob., 2018-04-14 12:26

 

W czwartek ogłoszono listę tytułów, które będą prezentowane na tegorocznej edycji festiwalu. Poza nominacją dla nowego filmu Pawła Pawlikowskiego, warto zwrócić uwagę na kilka queerowych akcentów.

W konkursie głównym filmy oceniać będzie jury pod przewodnictwem Cate Blanchett. Z Zimną wojną Pawła Pawlikowskiego będzie rywalizować Sorry Angel, nowa produkcja Christophera Honoré, twórcy m.in. Piosenek o miłości, czy pokazywanego swego czasu na Outfilmie Mężczyzny w kąpieli. To opowieść o relacji dobiegającego czterdziestki, rozgoryczonego pisarza, który poznaje młodego, optymistycznie nastawionego do świata studenta.

 

Sorry Angel
Sorry Angel, reż. Christophe Honoré

 

W konkursie Un Certain Regard, ocenianym przez Benicio Del Toro, wśród nominowanych znalazły się dwie queerowe historie. Pierwsza z nich, o prostym tytule Girl, to historia transseksualnej, piętnastoletniej dziewczyny, która jest w stanie poświęcić wszystko, aby spełnić swoje marzenie i zostać baletnicą. Terapia hormonalna, której się poddaje, jest jednak dla niej ogromnym obciążeniem.

 

Girl
Girl, reż. Lukas Dhont 

 

Un Certain Regard to sekcja, która wydaje się być bardziej postępowa od konkursu głównego. O ile wśród reżyserów kandydujących o najważniejszą nagrodę wciąż znajdują się głównie mężczyźni, o tyle w przeglądzie "z innego punktu widzenia" (w wolnym tłumaczeniu), na 13 filmów przypada w tym roku 6 obrazów w reżyserii kobiet. Jednym z nich jest Rafiki (znany też jako Friend) kenijskiej reżyserki Wanuri Kahiu. Będzie to pierwszy w historii pełnometrażowy film z Kenii, który zadebiutuje na festiwalu. Historia opowiada o dwóch dziewczynach z rywalizujących rodzin, między którymi rodzi się uczucie. Z powodu konserwatywnego nastawienia społeczeństwa, będą musiały wybierać między własnym szczęściem i bezpieczeństwem. 

 

Friend
Rafiki (Friend), reż. Wanuri Kahiu

 

Zwycięzców poznamy podczas gali rozdania nagród 19 maja.

SUBSKRYPCJA
OUTFILM+
  • Oglądasz bez ograniczeń
  • Rezygnujesz, kiedy chcesz
Zobacz więcej

Aktualności