Queerowe kino na Nowych Horyzontach

Dodano: czw., 2018-07-26 14:26 , ostatnia zmiana: czw., 2018-07-26 15:19

 

Festiwal Nowe Horyzonty to już od kilkunastu lat synonim świeżego, odważnego i niekonwencjonalnego kina. W tym roku nie może być inaczej - w programie znalazło się więc miejsce dla kilku mocnych, queerowych tytułów. Trzy z nich będziecie mogli zobaczyć także w kinach i na Outfilmie!

Jednym z najciekawszych queerowych tytułów tegorocznej edycji jest HARD PAINT - nowe dzieło twórców filmu Wybrzeże i miniserialu Wyzwoleni. Tym razem para brazylijskich reżyserów opowiada historię młodego chłopaka, który rozbiera się za pieniądze przed internetową kamerką. Jego znakiem rozpoznawczym jest świecąca farba, którą oblewa swoje ciało. Pewnego dnia odkrywa, że ktoś naśladuje jego występy. 

Film zdobył m.in. nagrodę Teddy na festiwalu w Berlinie oraz nagrodę dla Najlepszego Filmu na OutFest w Los Angeles. W polskich kinach zobaczymy go 5 października.

 

 

Równie odważnym filmem pokazywanym na festiwalu jest francuski SAUVAGE - opowieść o Léo, młodym chłopaku, który mieszka na ulicy i żeby przeżyć, spotyka się z mężczyznami za pieniądze. Najbliższą mu osobą jest jego przyjaciel, który też się prostytuuje, ale ponieważ jest silniejszy, potrafi go obronić przed innymi chłopakami i niebezpiecznymi klientami. Léo bardzo by chciał, żeby ich przyjaźń przerodziła się w coś więcej, jednak w ich świecie nie ma miejsca na takie uczucia.

Film został oparty na prawdziwych relacjach. Był prezentowany na Tygodniu Krytyki w Cannes, gdzie wcielający się w głównego bohatera Felix Maritaud zdobył nagrodę Rising Star dla najlepszego nowego aktora. W polskich kinach do zobaczenia od 11 stycznia.

 

Sauvage
SAUVAGE, reż. Camille Vidal-Naquet - w polskich kinach od 11 stycznia

 

To jednak nie jedyny gejowski film z Francji, który pojawi się w tym roku. W programie znalazł się również nominowane do Złotej Palmy w Cannes, najnowsze dzieło ikony kina LGBT - Christophe'a Honoré („Piosenki o miłości”). SORRY ANGEL (na Nowych Horyzontach prezentowany w sekcji Mistrzowie) to nostalgiczna podróż do Paryża wczesnych lat 90.

Główny bohater, Arthur, jest studentem, który dopiero wkracza w dorosłe życie. Większość czasu spędza na imprezowaniu z przyjaciółmi i chodzeniu do kina. Pewnego dnia poznaje Jacquesa - uznanego pisarza, który od już paru lat nie stworzył nic znaczącego. Między mężczyznami rozwija się intelektualna i erotyczna fascynacja, jednak choroba Jacquesa nie pozwala mu uwierzyć, że ma jeszcze szansę na prawdziwą miłość.

Do polskich kin film trafi 24 listopada.

Sorry Angel
SORRY ANGEL, reż. Christophe Honoré - w polskich kinach od 24 listopada
SUBSKRYPCJA
OUTFILM+
  • Oglądasz bez ograniczeń
  • Rezygnujesz, kiedy chcesz
Zobacz więcej

Aktualności