Najlepsze filmy LGBT festiwalu w Wenecji

Dodano: czw., 2018-09-06 09:42 , ostatnia zmiana: pon., 2018-09-10 13:14

 

W Wenecji trwa właśnie jeden z bardziej prestiżowych europejskich festiwali. U nas możecie zobaczyć kilka docenionych tam tytułów - m.in. Tom Xaviera Dolana i zdobywców głównej nagrody - Eastern Boys i Z daleka. Od 2007 obok Złotego Lwa i innych statuetek przyznawana jest także nagroda Queer Lion dedykowana tym filmom, które poruszają wątki LGBT. W tym roku skład konkursu zdaje się być wyjątkowo mocny.

 

Jednym z głośniejszych tytułów jest nowe dzieło greckiego reżysera Yorgosa Lanthimosa - The Favourite. To osadzona w osiemnastowiecznej Anglii historia królowej Anny (Olivia Collman) i jej intymnej, choć wybuchowej i relacji z prawą ręką, Lady Sarah (Rachel Weisz), oraz nową faworytą, Abigail (Emma Stone). Film zbiera znakomite recenzje i już mówi się o potencjalnych oscarowych nominacjach.

Równie wyczekiwana, choć jak dotąd wzbudzająca mieszane odczucia Suspiria to nowy film twórcy Tamtych dni, tamtych nocy. Ten remake krwawego włoskiego horroru z lat 70. opowiada o szkole baletowej, w której dochodzi do serii niewytłumaczalnych wydarzeń. W głównych rolach Luca Guadagnino obsadził Tildę Swinton (swoją największą muzę) i Dakotę Johnson, a partneruje im m.in. polska modelka i aktorka Małgorzata Bela. 

 

Suspiria, reż. Luca Guadagnino
Suspiria, reż. Luca Guadagnino

 

To nie jedyne powroty wielkich reżyserów. W Wenecji swoją premierę będzie miał też nowy film... Orsona Wellesa. Nakręcony przez niego w latach 70. awangardowy mockument po raz pierwszy ujrzy światło dzienne dopiero teraz. Film pokazujący niezwykłą słabość reżysera wobec głównego aktora jest jednocześnie medytacją wielkiego mistrza na temat kina. 

Na Queerowego Lwa mają także szansę filmy mniej znanych twórców i debiutantów. Wśród nich np. José - pierwszy film z Gwatemali w historii festiwalu, a przy tym pierwszy gwatemalski film o tematyce LGBT. To kameralna historia 19-letniego chłopaka, który jest okiem w głowie swojej pobożnej, samotnej matki. W tajemnicy przed nią, umawia się z nieznajomymi na przygodny seks. W końcu spotyka kogoś, kto zmieni jego życie. 

 

Jose, reż. Li Cheng
José , reż. Li Cheng

 

W konkursie znalazło się także miejsce dla dwóch francuskich filmów. Bêtes blondes to nietypowy film o relacji młodego mężczyzny i domniemanego mordercy jego partnera, a Real Love opowieść o ojcu samotnie wychowującym dwie córki, z których młodsza zaczyna interesować się dziewczynami. Czarnym koniem może się też okazać osadzony na Syberii The Man Who Surprised Everyone o wpływie lokalnych legend na płynną tożsamość seksualną lub indonezyjski Memories of My Body poruszający ten temat przez pryzmat tańca. Listę zamykają argentyński La quietud o dwóch siostrach i łączących je rodzinnej traumie oraz Zen sul ghiaccio sottile - włoska historia 16-letniej chłopczycy, której całym życiem jest gra w hokeja.

Zwycięzcę poznamy już w sobotę wieczorem!

EDIT: Nagrodę Queer Lion zdobył José- pierwszy film z Gwatemali w historii festiwalu i jednocześnie pierwszy film LGBT z tego kraju!

SUBSKRYPCJA
OUTFILM+
  • Oglądasz bez ograniczeń
  • Rezygnujesz, kiedy chcesz
Zobacz więcej

Aktualności