Miłość, wolność, odwaga - premiera "Tom of Finland"

Dodano: czw., 2017-11-23 13:07 , ostatnia zmiana: czw., 2017-11-23 14:54
Tom of Finland

 

Już jutro na ekranach polskich kin pojawi się "Tom of Finland" - długo wyczekiwana biografia jednego z największych gejowskich twórców w historii. Chociaż jego przesycona erotyką sztuka wciąż wzbudza wiele kontrowersji, stał się on prawdziwą ikoną popkultury przecierając szlaki wielu innym artystom. Z jego estetyki czerpali m.in. Freddie Mercury, reżyser Kenneth Anger czy fotograf Robert Mapplethorpe.

Chociaż jego prace wciąż kojarzą się z pornografią, w rodzimej Finlandii znalazły się swego czasu na serii znaczków pocztowych, które pobiły wszelkie rekordy popularności. "To cudowne, że te obrazki, które były kiedyś sprzedawane w drugim obiegu, mogą być otwarcie przyklejone na kopercie lub pocztówce." - mówił ich autor Timo Berry.

Burzliwą historię artysty, obejmującą traumatyczne doświadczenia na froncie, ukrywanie się przed represjami w Finlandii, sławę, jaka spotkała go w latach 70. w Kaliforni i kryzys AIDS świetnie pokazuje film Dome Karukoskiego, który został wytypowany jako oficjalny fiński kandydat do Oscara.

Prace Toma można aktualnie oglądać na pierwszej w Polsce wystawie jego plakatów w warszawskim klubie Ramona. Oficjalne printy fundacji jego imienia wystawione są na sprzedaż, a 10% dochodu zasili konto stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza, które walczy o wprowadzenie równości małżeńskiej. Więcej informacji na stronie wystawy i na facebooku.

Patronami polskiej premiery są Co jest grane24, Vogule Poland, Queer.pl, magazyn Replika, Bears of Poland, Mr. Leather Poland oraz Miłość Nie Wyklucza.

Lista kin dostępna tutaj.

 

Tom

 

Tom

 

Tom

 

Tom

 

SUBSKRYPCJA
OUTFILM+
  • Oglądasz bez ograniczeń
  • Rezygnujesz, kiedy chcesz
Zobacz więcej

Aktualności