Jeśli to słyszysz, jeśli to mówisz - reaguj!

Dodano: pt., 2017-12-08 11:38 , ostatnia zmiana: śr., 2017-12-13 16:27
Jeśli to słyszysz - spot

 

Zwykła polska rodzina zasiada razem do stołu. Mama podaje rosół i mówi, że wspólny obiad to ich tradycja, a nastoletni syn prosi tatę o podanie serwetki. Sielską atmosferę rodem z reklamy przypraw przerywa jego odpowiedź: "Sam sobie podaj, pedale".

Powyższa scena pochodzi z nowego klipu promującego akcję "Jeśli to słyszysz, jeśli to mówisz" i przedstawia sytuację, która dla wielu jest codziennością. Według ostatnich badań, co piąta osoba LGBT żyjąca w Polsce spotyka się z przemocą psychiczną bądź fizyczną ze strony członków rodziny. Znikomy procent ofiar takiego traktowania zgłasza się jednak po pomoc na policję lub do jakiejkolwiek organizacji.

"Właśnie po to jest kampania, i między innymi właśnie po to działa Telefon Zaufania i program "Bezpieczeństwo" Lambdy Warszawa" - mówi Ewa Niedziałek z Lambdy , koordynatorka kampanii. "W materiale pokazujemy, że nawet w na pozór idealnej rodzinie znajdować się może homofobia. Ważne jest, aby sobie to uświadomić i zadzwonić po pomoc wtedy, gdy się tego doświadcza" - podkreśla.

Akcję wspiera także aktorka Maja Ostaszewska, która użyczyła głosu w spocie. "Każdy z nas ma takie samo prawo do szczęścia, takie samo prawo do bycia sobą, do bycia kochanym", mówi.

Kampania "Jeśli to słyszysz, jeśli to mówisz" rozpoczęła się w pierwszej połowie roku. W Warszawie zawisły wówczas plakaty, na których pojawiły się takie hasła jak "Jak to powiesz babci, że jesteś takim odmieńcem, to ją tym zabijesz" oraz "Kieszonkowe dawałam jak byłaś normalna, na randki z dziewczynami nie będę dawać moich pieniędzy". 

 

SUBSKRYPCJA
OUTFILM+
  • Oglądasz bez ograniczeń
  • Rezygnujesz, kiedy chcesz
Zobacz więcej

Aktualności