Lesbian shorts /
Lesbian shorts

Lesbian shorts /
Lesbian shorts

Ocena: 1.5 / 5 (2 głosy)

    Dlaczego warto obejrzeć

  •   selekcja LGBT Film Festival 2018
  •   8 zróżnicowanych historii
  •   filmy m.in. z Niemiec, Peru, RPA, Hiszpanii i Czech

Opis

Już po raz dziewiąty LGBT Film Festival prezentuje w Polsce najciekawsze przykłady światowego kina o tematyce queerowej. W programie tegorocznej edycji znalazły się także pogrupowane tematycznie filmy krótkometrażowe.

Zestaw Lesbian shorts to osiem krótkometrażówek o tematyce kobiecej, które cechuje duża różnorodność - zarówno pod względem formy, jak i treści. Wybrane filmy poruszają m.in. temat związków na odległość i religijnego wychowania. Produkcje z Niemiec, Peru, RPA, Hiszpanii, Czech i USA.

Filmy z selekcji LGBT Film Festival dostępne do 20 czerwca!

 

ODWIEDZINY CIOTKI ELFI - reż. Moana Bauer, Niemcy, 23 min.

Sonja i jej dziewczyna Michi dopiero co zamieszkały razem, a Michi już zdążyła zaprosić w odwiedziny swoją bogatą ciotkę, od której chce wyciągnąć trochę pieniędzy. Oczywiście to Sonja musi zająć się starszą panią po jej przyjeździe. Kobiety nie mogą się jednak ze sobą dogadać i wybucha między nimi poważna kłótnia, podczas której Elfi mdleje. Sonja wpada w panikę i prosi o pomoc swoją przyjaciółkę, Katrin. Katrin rozproszona faktem, że wyglądająca na martwą Elfi przypomina aktorkę Catherine Deneuve, wpędza Sonję w kłopoty: obie niechcący zatrzaskują się na klatce schodowej. W mieszkaniu zostaje tylko omdlała ciotka i głodny kot…

CAFÈ DESVELADO - reż. Pamela Castillo, Peru, 9 min.

Na kilka dni przed opuszczeniem kraju Pia organizuje swoją imprezę pożegnalną. Jej partnerka Nina nie chce się jednak żegnać i planuje ich związek na odległość. Przed nimi długa noc przy kolejnych filiżankach kawy i rozmowach o przyszłości ich związku.

TANIEC Z DZIEWICĄ - reż. Thishiwe Ziqubu, RPA, 24 min.

Nolwandle jest tancerką. Jej niezwykle wierząca, homofobiczna rodzina zamyka ją w pokoju jako przygotowanie do nadchodzącej religijnej inicjacji. Co noc dziewczyna wymyka się z domu, żeby móc wziąć udział w próbach do nowego przedstawienia u boku swojej tanecznej partnerki a zarazem kochanki. Kiedy już nie może dalej uciekać, prosi ukochaną, żeby ta zgodnie z tradycją została jej rytualną „dziewicą” i wraz z nią nie opuszczała pokoju przez siedem dni.

MAI - reż. Marta González, Hiszpania, 8 min.

Carmeta, Mari i Pilar to trzy staruszki, które mieszkają w małym miasteczku na zachodzie Katalonii. Codziennie spotykają się na swojej ławeczce, żeby poplotkować. Niespodziewane pojawienie się w okolicy pary młodych dziewcząt staje się ich ulubionym tematem rozmów. Stare przyjaciółki dyskutują o pochodzeniu, wieku i stylu życia nieznajomych młodych kobiet. Wkrótce temat rozmów obudzi w nich pewne zapomniane uczucia z przeszłości.

NIEGRZECZNA AMELIA JANE - reż. Risheeta Agrawal, Indie/Czechy, 12 min.

W tej satyrze na konwencje społeczne śledzimy losy dwóch kobiet pochodzących z różnych środowisk: potężnego, związanego z polityką klanu i małej, konserwatywnej rodziny. Obie spotykają się z pojęciem „odpowiedniego zachowania”. Poznając przeszłość kobiet, można wywnioskować, że kiedyś miały ze sobą romans.

LATO - reż. Pearl Gluck, USA, 18 min.

Film opowiada historię dwóch nastolatek spędzających wakacje na obozie dla dzieci ortodoksyjnych Żydów. Dziewczyny chcą zachować czystość i wstrzemięźliwość, ale odkrycie pewnej zakazanej książki niespodziewanie pomaga im odkryć własną seksualność, na co nie są jednak gotowe.

TRES - reż. Fabia Castro, Hiszpania, 4 min.

Aktorka Manuela zrobi wszystko, żeby tylko zdobyć upragnioną rolę…

DRAPNIĘCIE - reż. Nerea Castro Andreu, Hiszpania, 15 min.

Mar i Xara spotykają się w górach z dala od cywilizacji. Są gotowe na zawsze ukryć się przed światem.

Komentarze

"Mai" i "taniec z dziewicą" to cudowne perełki- filmy, które zostają w głowie.
"Odwiedziny ciotki Elif" mnie rozwaliły... satyryczna sytuacja i kotka jako główna bohaterka